Święty Stanisław Kostka u Salezjanów. Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła myśl księdza Jezuity Artura Niechwieja, która przyjęła postać pytania o brzmieniu: „czy potrafimy marzyć o niebie, stąpając równocześnie mocno po ziemi?”. Miała ona na celu nawiązanie do pięknej, barwnej i jakże wyrazistej postaci Świętego Stanisława Kostki. Każdego roku podczas tej właśnie uroczystości – homilię wygłaszali Jezuici przywołując opowieści o życiu tego niezwykłego człowieka, który stał się w kościele katolickim w Polsce patronem roku liturgicznego 2018. Ksiądz Artur żegnając się z nami, życzył osiągnięcia tej równowagi pomiędzy niebem a twardą rzeczywistością każdemu z Nas, utwierdzając Nas w tym, że człowiekiem któremu się to udało był właśnie Stanisław Kostka.

Wspomnę jeszcze o dwóch ważnych wydarzeniach towarzyszących dzisiejszemu świętu, które zarówno otwierały, uświetniały sobą mszę jak i zamykały dzisiejszą uroczystość. Na początku mszy świętej tuż po krótkim komentarzu do mszy oraz procesji na wejście miało miejsce przekazanie pocztu sztandarowego i zaprzysiężenie nowej grupy młodzieży, która będzie miała w tym roku zaszczytną rolę reprezentowania szkoły podczas wszelkich szkolnych uroczystości.

Pod koniec mszy świętej w podniosłej atmosferze przysięgę złożył nowy Samorząd Szkolny, od dziś przyjmując na siebie obowiązki. Po zakończeniu mszy świętej rozpoczęła się również krótka akademia przygotowana przez Panią Magdalenę Rybak wraz ze swoją klasą 2tps. Bardzo zgrabnie przygotowana dała nam ona obraz niezwykłości postaci, pod której patronatem przebiegał cały dzisiejszy nasz szkolny dzień. Stanisław Kostka jest również patronem młodzieży, z którego to właśnie powodu to święto jest dla nas wyjątkowo ważne i corocznie z wielkim szacunkiem obchodzone.

Tekst: Jolanta Okarmus
Foto: ks. Paweł Gacek