XVIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Zimny wtorkowy poranek…zaskakujący…takie temperatury jeszcze do niedawna były nam obce.  8.30 stoimy w komplecie pod przysłowiowym zegarem i jesteśmy w gotowości – zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. Scenariusz dzisiejszego dnia dla nas przewiduje podróż do Częstochowy. Ksiądz Dyrektor Mirosław Gajda już na nas czeka. To dzisiaj 25 września 2018  odbędzie się tam XVIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich a my będziemy mieli przyjemność reprezentowania szkoły poprzez wzięcie udziału w tym spotkaniu. Szymon Pszczółka reprezentuje Technikum, Ola Miziołek – Gimnazjum, Łukasz Staszkiewicz – Szkołę branżową i Marysia Bul – Liceum.

Szczególnymi gośćmi tegorocznego forum, którego myślą przewodnią były słowa Św. Jana Pawła II: „Wypełnijmy dokładnie rolę, jaką Bóg powierza każdemu z nas w swoim Kościele”  – stali się dwaj Panowie -przedstawiciele dwóch tak bardzo różnych rzeczywistości. Pierwszym z nich jest Ksiądz Wojciech Węgrzyniak  –  człowiek o wielkiej ekspresji mowy, ciała i tym mocniej wypowiadane słowa zakorzeniały się w naszej świadomości gdzieś głęboko.

Usłyszeliśmy wiele mądrych przesłań, sentencji…takich, które każdy z nas może odnieść do swojej rzeczywistości, swojego świata. Zapewne bardzo budująca jest myśl ks. Węgrzyniaka – pierwszego mówcy prowadzącego konferencję dla Nas o wartości człowieka dla Boga. Wystarczy „być”, „istnieć” tak po prostu, by znaczyć dla Chrystusa najwięcej, ile tylko jest możliwym, by znaczyć. Ksiądz przekazał nam również prawdę o modlitwie na bazie swoich doświadczeń. Prosił, aby uwierzyć w jej siłę, bo wtedy kiedy naprawdę w nią wierzymy i potrafimy się nią posłużyć – zaczynają spływać na nas łaski. Pamiętajmy o tym – mówił ksiądz Wojciech, że Kościół to szpital, do którego przychodzą ludzie chorzy, by poczuć się lepiej, by wyzdrowieć. Jeśli nie dorosłeś do kościoła – młody człowieku, nie zrozumiałeś jego idei – lepiej tam nie przychodź  bo możesz sobie zaszkodzić.

Kolejny gość – redaktor Rafał Patyra z TVP dał świadectwo swojego życia. Wyobraźmy sobie jak trudno jest przyznać się do porażki, do popełnianych błędów przed samym sobą a jak bardzo trzeba się przemóc, żeby o tych słabościach mówić w wypełnionej po brzegi monstrualnej Auli o. A. Kordeckiego. Jedno z przesłań, które ta wypowiedź miała ze sobą nieść dodało Panu Rafałowi odwagi i sprawiło, że wszelkie blokady głosowe … strach przed wypowiadanymi słowami ….odeszły gdzieś daleko. Filozofia mówcy była taka: „Jeżeli choć kilka osób będzie miało refleksje, zastanowi się nad tym, o czym mówiłem  – to było warto. Swoją dzisiejszą obecnością i tym, co powiem chcę dać Wam możliwość uczenia się na czyichś błędach i choć w jednym przypadku  – nie na swoich.”

Kolejnym punktem programu były „Trzy pieśni patriotyczne dla Niepodległej” w wykonaniu Fausystemu. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i ten fakt organizatorzy forum postanowili w szczególny sposób zaakcentować.

Niezwykłe dźwięki gitarowo-skrzypcowo-cajonowe, piękne ich brzmienie, dreszcze pojawiające się na ciele i towarzysząca harmonia głosów niebańskich porwały do śpiewu całą aulę,  aż mury zadrżały.  Wtedy pojawia się taka myśl – są boscy, na dodatek nasi i zwykle towarzyszy temu emocja zwana „rozpierającą dumą”.

Kolejnymi punktami programu były: adoracja Najświętszego Sakramentu, msza święta pod przewodnictwem Ks. Zenona Latawca oraz droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, która stała się tradycją corocznie odbywających się spotkań.

Z wieloma pytaniami, ziarnkiem pozytywnego niepokoju a zarazem wieloma wątpliwościami, które zaistniały w nas po spotkaniu wróciliśmy bezpiecznie  do domu. Mam te pewność, że przez długi czas będziemy jeszcze szukać na nie odpowiedzi.

Jolanta Okarmus
Foto: Szymon Pszczółka