11 listopada 1918 roku – ta data zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przywiązanie do Tej, co nie zginęła, pozwoliło nam wychodzić z najtrudniejszych opresji i stawiać czoło poważnym problemom naszej egzystencji narodowej. Polska zawsze pozostawała żywa w umysłach, sercach oraz duszach Polaków.

Wychowankowie internatu podczas akademii upamiętniającej 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawili poezję i melodię, które w trudnych chwilach towarzyszyły naszym rodakom. O wolność walczyło kilka pokoleń, nie pozwoliły one światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego. W rolę legionistów wcielili się nasi interniści. Przedstawione przez nich pieśni obudziły w naszych sercach wzruszające wspomnienia i porwały nas do spontaniczny śpiewu. Zachwycającą scenografie przygotował kierownik internatu ks. Piotr Kadela.

Wychowankowie pięknie przedstawili historię naszego państwa, a Pani Ela i Pani Teresa, oraz publiczność uznali, że są oni prawdziwymi artystami. Interniści udowodnili, że bohaterskie czyny naszych przodów wciąż pozostają w naszej pamięci i budują w nas to poczucie narodowej tożsamości.

Paweł Wasyl
Foto: ks. Piotr Kadela