Przez dziewięć ostatnich dni oczekiwaliśmy na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak co roku, przygotowywaliśmy się do niej, odmawiając codziennie na rannych apelach nowennę do Niepokalanego Poczęcia.

Ponieważ 8 grudnia wypadł w tym roku w sobotę, w szkole uczciliśmy Maryję dzień wcześniej. Rano ostatni raz odśpiewaliśmy nowennę. Uczestniczyliśmy również we Mszy św. oraz w krótkiej akademii, przygotowanej przez klasę 3tps, ukazującej historię objawienia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

Kazanie wygłoszone przez ks. Artura Siewargę przybliżyło nam postać Maryi Dziewicy. To dzięki niej narodził się Chrystus – dzięki jej posłuszeństwu wobec Bożego planu. Posłuszeństwu, a co za tym idzie umiejętności słuchania. Kazanie odnosiło się również do naszych codziennych postaw i relacji z ludźmi: na ile umiemy słuchać, na tyle szanujemy drugą osobę.

Przeżyte przez nas Święto Niepokalanej było więc okazją do refleksji, którą można by wyrazić w słowach: jeśli chcę uczyć się słuchać i być posłusznym, powinienem stawać się podobnym do Maryi. Matka Boża powinna być wzorem dla każdego – nie tylko chrześcijanina. Uczymy się jak ona mówić „amen”.

Tekst: Aleksandra Sobol
Zdjęcie: ks. Paweł Gacek sdb