Oświęcim, Polska – listopad 2017 – Również uczniowie z Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu włączyli się w obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczynili to w różnych sposób, o czym w poniższych fragmentach relacji naocznych świadków, kolejno Urszuli Dziewońskiej, Jolanty Okarmus i Pawła Wasyla.

„8 listopada. Wieczorem, w ramach „Oratoryjnego czwartku” odbył się występ grupki młodzieży z klasy 3A liceum zatytułowany Naszej Niepodległej… Pieśni patriotyczne zaśpiewali Justyna Korczyk, Karolina Obstarczyk, Anna Sołtysik i Paweł Prokopowicz przy akompaniamencie Marcina Majcherka, Filipa Komajdy i Wojciecha Kościelniaka. Patriotyczne pieśni m.in. „Szara piechota”, ”Maki”(Ej dziewczyno, ej niebogo), „My Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie” zaśpiewane w zaskakujących, acz ciekawych aranżacjach przeplecione zostały nietuzinkowym wykładem historyczki Reni Jarnot o tym, jak Polacy na przestrzeni wieków dążyli do odzyskania niepodległości. Nie wypada mi również nie wspomnieć Dawida Słowikowskiego, który zachwycił perfekcyjną konferansjerką. W ten wyjątkowy, niepowtarzalny wieczór, gdyż drugi taki zdarzy się za kolejne sto lat, dopisała publiczność. Na widowni obecni byli m.in. ks. dyrektor Dariusz Bartocha, ks. dyrektor Mirosław Gajda, ks. kierownik internatu Piotr Kadela, dyrektor oratorium ks. Andrzej Policht, przedstawiciele Urzędu Miasta Oświęcim oraz rodzice występujących osób”.

„11 listopada 2018 roku. Promienie słońca oświetlają nasze twarze aplikując dawkę niebywałej energii… i ta niezwykła uroczystość. Program zawiera te kluczowe elementy charakterystyczne dla Święta Niepodległości. Uczestniczymy w uroczystej mszy świętej Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Jak co roku – delegacja naszej szkoły bierze udział w paradzie patriotycznej z udziałem mieszkańców, wojska, orkiestry, pocztów sztandarowych, delegacji oficjalnych oraz gości.W paradzie towarzyszy nam 20 metrowa flaga niesiona przez dzieci i młodzież. Czas na Uroczystość Główną, która co roku odbywa się na Placu Tadeusza Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po wystąpieniu prezydenta i po przeszywających dźwiękach salwy honorowej czekamy na swoją kolej… Z ogromnym wzruszeniem składamy kwiaty pod pomnikiem mając świadomość tego, że taki dzień szybko się nie powtórzy, gdyż kolejne pozbawione będą tego drugiego wymiaru…”.

„15 listopada. Wychowankowie internatu podczas akademii upamiętniającej 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaprezentowali poezję i melodię, które w trudnych chwilach towarzyszyły naszym rodakom… W rolę legionistów wcielili się nasi interniści. Przedstawione przez nich pieśni obudziły w naszych sercach wzruszające wspomnienia i porwały nas do spontanicznego śpiewu. Wspaniałą scenografię przygotował kierownik internatu ks. Piotr Kadela. Wychowankowie pięknie przedstawili historię naszego państwa… udowodnili, że bohaterskie czyny naszych przodów wciąż pozostają w naszej pamięci i budują w nas poczucie narodowej tożsamości”.

Z tekstem za ANS INFO. Agenzia Notizie Salesiana
Foto: Piotr Kadela sdb