04 września uczniowie klasy drugiej liceum (2La) uczestniczyli w otwarciu wystawy „Stolen Memory – Skradziona pamięć” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W ramach przypadającej na ten rok 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, wydarzenie miało charakter inauguracji kampanii społecznej zorganizowanej przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich.

Arolsen Archives jest instytucją o największym na świecie archiwum gromadzącym osobiste przedmioty ofiar reżimu nazistowskiego. Celem przedsięwzięcia prowadzonego od 2016 r. jest zwrot przedmiotów osobistych (depozytów) byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich najbliższym. Dzięki równoległemu działaniu w wielu miastach w Polsce oraz współpracy z wolontariuszami, których zadaniem jest prowadzenie poszukiwań krewnych ofiar, udało się dotrzeć już do kilkuset rodzin.

Młodzież wzięła udział najpierw w multimedialnej prezentacji projektu, następnie w wystawie plenerowej przedstawiającej nazwiska osób, których przedmioty osobiste trafiły do archiwalnej kolekcji Arolsen Archives.

Wyjątkowym gościem spotkania była Pani Wanda Różycka-Bilnik, która przyjechała do Oświęcimia wraz z delegacją z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pani Wanda jest córką Czesława Bilnika, więźnia obozów koncentracyjnych Groß-Rosen i Neuengamme. Zaprezentowała pamiątki po ojcu z okresu okupacji, które trafiły do niej dzięki nawiązaniu kontaktu z Arolsen Archives i podzieliła się z nami wzruszającym świadectwem, zapisanym nie tylko na kartach historii, lecz przede wszystkim w jej sercu.

Tekst: Katarzyna Rostecka (2La)
Foto: Przemysław Skawicki