Magis!

W środę 18 września 2019 roku nasza szkoła obchodziła uroczystość świętego Stanisława Kostki.

Kim jest wspominany święty?

To Polak, patron naszego kraju oraz dzieci i młodzieży, przez co jest jeszcze bliższy naszej społeczności. Urodził się w XVI wieku w Rostkowie. Od wczesnego dzieciństwa posiadał głęboką wiarę, a w szczególności umiłował Maryję. Młody Stanisław chciał zostać Jezuitą, jednak jego ojciec  był  temu przeciwny.

Razem z bratem wyjeżdża do Wiednia, aby się uczyć . Tam ujawnia się jego słaba odporność, chłopiec choruje. Ma wtedy również widzenie. Objawia mu się święta Barbara z hostią, a także Anioł. W późniejszym czasie Kostka zdecydował się uciec do Rzymu, gdzie został przyjęty do zgromadzenia Jezuitów.

Niestety, Stanisław choruje po raz kolejny. Lekarze nie są w stanie mu pomóc, wiedzą, że chłopak umrze. Chłopak modli się do Maryi, aby ta zabrała go już do siebie. Umiera w wieku osiemnastu lat, 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wróćmy jednak do samych obchodów uroczystości w naszej szkole. Na porannym słówku mogliśmy usłyszeć krótkie nawiązanie do łacińskiego słowa magis, czyli więcej. Sam święty Stanisław żył tak, aby brać z życia więcej, być bardziej pracowitym, oddanym i sięgać po to, czego pragniemy, nawet jeśli nie zawsze jest to proste i przyjemne.

W południe odbyła się Msza Święta, przez co lekcje tego dnia – ku zadowoleniu uczniów – zostały skrócone. Na początku celebracji Eucharystii miało miejsce ważne wydarzenie. Sztandar szkoły został przekazany nowym, wcześniej zaprzysiężonym uczniom.  Oczywiście, na Mszy nie mogło zabraknąć utalentowanego zespołu ,,Fausystem”, który ubogacił liturgię swoim pięknym śpiewem.

Słowo Boże oraz Homilię wygłosił do nas Ojciec  Paweł Brożyniak, Jezuita. W homilii poruszył temat marzeń. Mówił, abyśmy nie rezygnowali z tego, czego pragniemy, ale sięgali po więcej. Musimy odkryć w sobie coś nowego, dzięki czemu nasze życie będzie miało mocniejszy wyraz, a my sami odczujemy satysfakcję.  Doskonałym czasem na odkrywanie siebie jest nasz pobyt w tej szkole!

Po zakończeniu liturgii odbyła się krótka akademia. Na początku zaprzysiężono nowych członków Samorządu Szkolnego  w składzie: Kasia Drobisz, Kacper Kulikowski, Marysia Czerwienka i Maja Lepianka. Następnie, pokrótce przedstawiono nam życiorys św. Stanisława, tworząc tym samym miniprzedstawienie.

To dopiero początek roku szkolnego, a już pierwsze święto za nami. Co czeka nas następnym razem?

Tekst: Oliwia Noras
Foto: Wojciech Zięcina