5 grudnia uczniowie naszej szkoły wybrali się na przedstawienie do Oświęcimskiego Centrum Kultury. Zobaczyliśmy świetną teatralną adaptację tragedii Williama Szekspira pt. ,,Makbet”. Spektakl w bardzo ciekawy sposób przedstawił Narodowy Teatr Edukacyjny z Wrocławia.

Elementem odróżniającym ten spektakl od większości innych było to, że aktorzy używali lalek, dzięki którym jedna osoba mogła się wcielać w kilka postaci. Tematem przedstawienia była historia tytułowego Makbeta zmieniającego się pod wpływem żądzy władzy z dobrego człowieka i oddanego władcy rycerza w osobę, która jest w stanie zamordować nawet kogoś bliskiego.

Spektakl zaczął się sceną, w której tuż po bitwie Makbet i jego przyjaciel Banko spotykają wiedźmy. Te przepowiadają pierwszemu z nich królewską przyszłość. Po usłyszeniu tych słów Makbet, za namową żony, zaczyna zawzięcie dążyć do władzy. Następnie bohater dokonuje mordu króla Dunkanie i zrzuca winę na służących, a później na synów króla, przez co są zmuszeni do ucieczki z kraju. Makbet zostaje królem Szkocji. Bohater boi się jednak o to, żeby nikt go nie wydał, więc zleca zabójstwo swego przyjaciela Banka, który o wszystkim wie. Poza tym napada i morduje rodzinę Makdufa, który podejrzewa go o zdradę. Na szczęście krwawe rządy Makbeta mają się wkrótce zakończyć…

Po zakończeniu przedstawienia mogliśmy zadawać pytania aktorom grającym w spektaklu, mieliśmy możliwość spróbować swoich sił w grze aktorskiej z lalkami i nauczenia się posługiwania nimi. Następnie wróciliśmy do szkoły na lekcje.

Tekst: Magdalena Ilich

Foto: Katarzyna Stężowska