Czas przedświąteczny w Domu Salezjańskim w Oświęcimiu układa się w charakterystycznym i na swój sposób niezmiennym rytmie, opiertym o tradycje wypracowywane wspólnie na przestrzeni kilku lat.

Pierwszym z tych znaczących wydarzeń jest spotkanie z ludźmi, którym Dzieło Salezjańskie w Oświęcimiu nie jest obojętne. To ludzie, którzy wspierają nasze Dzieło nie tylko finansowo, ale także poprzez modlitwę, wparcie, radę i identyfikowanie się z nim. Każdego roku w okresie przedświątecznym pragniemy im za to podziękować, stąd nazwa tego spotkania: „Dzień Wdzięczności”. Tego wieczoru zaproszeni goście mieli przyjemność wysłuchania w sali kameralne kojącego duszę koncertu, by tuż po nim złożyć sobie życzenia świąteczne i zasiąść do stołu na uroczystą kolację. W tym roku spotkanie to miało miejsce 18 grudnia, a uświetnił je koncertujący tego wieczoru zespół „Cztery smyczki”.

Kolejnym przedsięwzięciem, bez którego nie wyobrażamy sobie rozpocząć czasu przedświątecznego to „Kiermasz szkolny”. Jego ideą jest możliwość wsparcia w jakikolwiek sposób osoby potrzebujące pomocy finansowej, ale przede wszystkim duchowej. Wiemy, jak ważne jest poczucie, że Ci wszyscy potrzebujący mogą na nas liczyć, a poprzez tę pomoc pokazujemy, że jesteśmy z nimi. Każda z klas piecze na kiermasz ciasto, a środki finansowe pozyskane podczas kiermaszu w części przeznaczone są na zakup produktów, które mogą się bardzo przydać w okresie świątecznym, ale i na niewielkie wsparcie finansowe. Tegoroczny kiermasz odbył się 17 grudnia, a jego inicjatorką była pani Róża Grzywacz, oczywiście kiermasz zorganizowano przy czynnej współpracy Samorządu Uczniowskiego.

Nie może również zabraknąć przedświątecznego spotkania Szkolnej  Orkiestry. Ta niezwykła grupa ludzi, których jednoczy wspólna pasja, każdego roku ma okazję podzielić się opłatkiem oraz zasiąść wspólnie do stołu. Tak było i teraz. Z tą jednak różnicą, że po wzruszających chwilach składania na swe ręce życzeń musieli chwilkę popracować, by móc pięknie wybrzmieć pełnymi harmonii dźwiękami uświetniając muzycznie „Dzień Wspólnoty”.

Wreszcie nadszedł ten czas, długo wyczekiwany – piątek 20 grudnia. W naszej szkole świętowaliśmy wtedy Dzień Wspólnoty. Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna, powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego. W szkole uczciliśmy ten dzień spotkaniami szkolnymi i klasowymi. Patronem wspólnoty jest święta Rodzina, dlatego  jest obchodzony tuż przed Bożym Narodzeniem. W dniu tym ważne jest przebywanie razem i poświęcanie sobie czasu. W naszej szkole dzień rozpoczęliśmy jak zwykle apelem, po którym we wszystkich klasach odbyły się świąteczne spotkania klasowe. W świąteczny nastrój wprowadził nas już przepiękny wystrój szkoły, dzięki któremu czuliśmy ciepło Świąt. Tradycyjnie uczniowie połamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Po mile spędzonym czasie, wśród wychowawców i naszych kolegów, udaliśmy się na akademię, która została przygotowana przez klasę 1LC i 1LD. Tematem jej były wartości i tradycje Świąt Bożego Narodzenia w różnych rodzinach. Oprócz ciekawego repertuaru i dobrej gry aktorskiej dodatkowym urozmaiceniem była gra świateł oraz piękna oprawa muzyczna. Świętowanie zakończyliśmy uroczystą Mszą Świętą. Ksiądz Dariusz Bartocha – dyrektor Dzieła Salezjańskiego wygłosił kazanie z nawiązaniem do Dnia Wspólnoty. Poruszył temat szacunku do człowieka.
Dzień Wspólnoty przeżyliśmy w atmosferze wspólnych spotkań, modlitwy oraz śpiewów i każdy z nas z pewnością poczuł klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst: Magdalena Waligóra
Foto: Wojciech Zięcina 

Dzień Wdzięczności

Spotkanie dla pracowników Dzieła Salezjańskiego

Dzień Wspólnoty – Akademia