Ostatni, czwarty turnus półkolonii w Oratorium odbył się w dniach 10-14 sierpnia 2020 roku. Oprócz ekipy i wolontariuszy z Salezjańskiego Oratorium, do współpracy przyłączyli się prenowicjusze, których nasi podopieczni pokochały.

Przez cały tydzień dopisywała nam pogoda. Były to naprawdę upalne dni, ale nie przeszkadzało to w dobrej zabawie. Zgodnie z wymaganiami sanitarnymi spędzaliśmy dużo czasu na powietrzu, bawiąc się w swoich grupach na zielonym boisku. Oprócz gier zespołowych, czyli głównie piłki nożnej, sporo czasu przeznaczyliśmy na stacje przygotowane przez kreatywnych prenowicjuszy. Aby przejść do kolejnego etapu-stacji, dzieciaki musiały wykazać się zręcznością oraz umiejętnościami pracy w grupie. Oprócz tego czekały na nas „dmuchańce”, który nie tylko wywołały dużo śmiechu, ale i pobudzały wyobraźnię wszystkich zjeżdżających dzieciaków, które udawały, że są na przykład pilotami lub skoczkami narciarskimi.

Po zabawach na świeżym powietrzu codziennie czekał na nas przepyszny obiad, przygotowany przez panie kucharki. Mimo ciepłych dni dzieci chętnie jadły zupki i oczywiście wypijały „hektolitry” truskawkowego kompotu.

Poza zabawami na zewnątrz część zaplanowanych zajęć odbywała się w salach razem z wychowawcami. Graliśmy w różne gry: najpierw integracyjne, potem zespołowe, na przykład piłkarzyki lub ping-pong. Nasi wolontariusze byli świetnie przygotowani i przeszkoleni. Znali mnóstwo gier i zabaw więc nie było nudy. A dzięki pomocy ekipy oratoryjnej oraz prenowicjuszy, dzieci mogły nauczyć się i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy rozwiązując krzyżówki, wykreślanki oraz zagadki. W czasie gry integracyjnej na rozpoznawanie kolegów i koleżanek z własnoręcznie przygotowanych autoportretów dzieci miały największą frajdę i zabawę. Dzięki temu szybko się poznały i polubiły, a wszystkie strachy, zawahania i tęsknoty za domem szybko zniknęły.

Półkolonie Salezjańskie nie mogły odbyć się oczywiście bez konkursów oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi. Każdego dnia odbywał się jeden z konkursów, w którym wszystkie grupy brały aktywny udział i prowadziły zaciętą walkę. Dzieciaki również i tutaj musiały wykazać się współpracą oraz kreatywnością. Podczas turnusu, w Oratorium gościli też policjanci, którzy przestrzegali dzieci przed różnymi niebezpieczeństwami na drodze, a także uczulali na  przestrzeganie dotychczasowych nakazów sanitarnych, tj. częstym i odpowiednim myciu rąk, unikaniu zatłoczonych miejsc oraz noszeniu maseczek.

Po zakończeniu turnusu dzieciaki obiecały, że wrócą do nas w przyszłym roku, a my, wolontariusze żałowaliśmy, że ten tydzień i ta przygoda minęły tak szybko. Miejmy nadzieję, że  zobaczymy się na kolejnych półkoloniach w jeszcze większym gronie.

Do zobaczenia za rok. Szczęść Boże!

Zuzanna Bratek
Foto: Jakub Wanat