Habemus Papam,

dokładnie te słowa padły 16 października 1978 roku kiedy to ok. godziny 17.15 na placu Św. Piotra w Rzymie tłumy wiernych ujrzały biały dym nad dachem kaplicy sykstyńskiej. Zwiastował on wielką radość w sercach ludzi na całym świecie. Dzień ten pamiętany jest aż do dnia dzisiejszego. Czas robi jednak swoje, a młodsze pokolenia bez pomocy starszych nigdy nie dowiedzieliby się o tym doniosłym wydarzeniu.

W 42 rocznicę owego wyboru na Stolicę Piotrową duszpasterze i katecheci naszego Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przygotowali okolicznościowy wieczór spotkania ze św. Janem Pawłem II. Podczas wspólnego różańca zamiast tradycyjnych rozważań prowadzonych przez poszczególne grupy parafialne mogliśmy jeszcze raz usłyszeć Papieża Rodaka. On to wygłosił fragmenty swoich rozważań wygłoszonych przy okazji pielgrzymek po świecie.

Po tak wspaniałym duchowym przeżyciu czasu modlitwy różańcowej oraz Mszy Świętej, obecni w Sanktuarium zostali zaproszeni na pokaz zdjęć i filmów z tego pamiętnego 16 października 1978.

Nie zabrakło wspólnego śpiewania, okazji do wyjaśnienia fragmentów nauczania Jana Pawła II oraz do zakosztowania pysznych domowych kremówek przygotowanych przez Panie naszej parafii.

Całość spotkania z naszym świętym Papieżem przez film, zdjęcia i przy słodkościach, choć przewidziana  była na niecałą godzinę, to jednak zakończyła się o wiele później. To za sprawą najmłodszych, którym wspólne przebywanie tak się spodobało, że wielokrotnie powtarzali słowa jeszcze, jeszcze, jeszcze.

Pozostaje serdecznie podziękować za modlitwę, obecność i wyrazić nadzieję na kolejne przesympatyczne spotkanie w obecności Boga i świętych.

ks. Marian Gruszczyk SDB
Foto: ks. Ryszard Szymeczko SDB