Jest takie bardzo znane powiedzenie dotyczące śpiewania. Jego pierwsza część jest nam chyba szczególnie bliska. A brzmi tak: „Kto śpiewa – dwa razy się modli”. Ale moim oczom ukazała się ostatnio dalsza jej część, która już nie jest aż tak bardzo znana. Oto ona: „ … a kto fałszuje, ten trzy razy się modli; a kto słucha fałszującego – towarzyszy Jezusowi na drodze krzyżowej”.  Z tego krótkiego cytatu niejako wynika, że każdy ma w śpiewie jakąś rolę do odegrania.

W ostatnich dniach to sformułowanie mogło mieć zastosowanie również w naszym Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Bowiem ubiegłej Niedzieli 24 stycznia 2021 byliśmy świadkami radosnego wydarzenia jakim było WSPÓLNE KOLĘDOWANIE.

Pierwsza część wspomnianej frazy odnosi się niewątpliwie do Zespołu Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu, który zaanimował kolędowe spotkanie w naszej świątyni. Zaprezentował swoje umiejętności muzyczno-wokalne na prawdziwie wysokim poziomie. Tym samym umożliwił zgromadzonym parafianom i gościom okazję do ponownego „posmakowania” atmosfery Bożego Narodzenia.

Prawdopodobnie druga część wspomnianej wyżej wypowiedzi na temat umiejętności  śpiewania nie miała tym razem zastosowania. Dowodem tego była przyjazna atmosfera i ogólnie przyjęty aplauz, a nawet bis.

Dziękujemy za wspaniały wieczór tym, którzy przyczynili się do jego zorganizowania, a przede wszystkim wspaniałym artystom, z którymi mamy nadzieję spotkać się ponownie przy innych okazjach świętowania naszej wiary.

 

Tekst: ks. Marian Gruszczyk SDB

Foto: ks. Ryszard Szymeczko SDB