Na całym świecie, bo na wszystkich kontynentach pracują Salezjanie, ale także przedstawiciele różnych gałęzi Rodziny Salezjańskiej 31 stycznia każdego roku jest wielkim świętem. Pandemia wymusza pewne zachowania, a obostrzenia powstrzymały nie jedne pomysły.

Choć 31 stycznia to data śmierci Księdza Bosko to dla wszystkich żyjących duchowością salezjańską to jeden z najradośniejszych dni w roku. W salezjańskim dziele w Oświęcimiu świętowanie rozpoczęliśmy już w sobotni wieczór. Ksiądz Zygmunt Kostka wikariusz inspektora już na mszy o 18.00 wygłosił kazanie o Księdzu Bosko, podobnie jak na kolejnych niedzielnych mszach świętych. Odwołując się do faktu znajomości przez słuchaczy zebranych w sanktuarium życiorysu świętego, nie przywoływał kolejnych epizodów z życia Księdza Bosko, ale zaproponował refleksję nad zastosowaniem elementów duchowości salezjańskiej w codziennym życiu. Podkreślał szczególnie łagodność i radość jako pewnego rodzaju antidotum na agresje, niemoc, zniechęcenie itp. Pozytywne podejście do życia, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach i radosne przeżywania swojego życia nie były tylko cechami Don Bosco, ale wszystkich żyjących Jego duchowością. W naszej wspólnocie reprezentowane są prócz Salezjanów jeszcze trzy gałęzie rodziny Salezjańskiej: Salezjanie Współpracownicy, Czciciele Wspomożycielki Wiernych i Byli Wychowankowie Salezjańscy.

Podczas mszy o godz. 10.00 Salezjanie Współpracownicy, założeni także bezpośrednio przez świętego Jana Bosko, odnowili swoje przyrzeczenia. Oni też przygotowali czytania liturgiczne i modlitwę wiernych. W małym gronie reprezentantów tej gałęzi Rodziny Salezjańskiej obejrzeliśmy dwa świadectwa prezentowane podczas Dni Duchowości Salezjańskiej – w tym roku w trybie online. Udało nam się zaplanować pewne działania, które mamy nadzieje pozwolą nam się na nowo zjednoczyć i odnowić po czasie rozłąki spowodowanej między innymi pandemią. Msza ta była ubogacona towarzyszeniem międzyparafialnej scholi, co podkreśliło ogólnooświęcimski charakter dzisiejszej uroczystości. Święty Jan Bosko jako patron miasta Oświęcim jest czczony we wszystkich parafiach miasta, a w Oświęcimiu 31 stycznia jest dniem liturgicznej uroczystości Księdza Bosko, choć zewnętrzne obchody patronalne organizujemy 16 sierpnia, w dzień Jego urodzin.

Jak w każdą niedzielę podczas mszy świętej o godz. 11.30 w homilii znajduje się coś specjalnego dla dzieci. Ksiądz Marian Gruszczyk wyręczył w tym zadaniu ks. Zygmunta i na dodatek zaprosił ks. Ryszarda i kleryków Aleksandra i Damiana do odegrania scenki z życia Janka Bosko znanej wszystkim dorosłym, a i wielu dzieciom. Scena opowiadała o spotkaniu, które dziś uważamy za początek Oratorium na Valdocco. Nie obyło się oczywiście od dialogu z dziećmi, a także pewnej formy testu, z którym dzieci poradziły sobie znakomicie.

Kulminacją świętowania była msza święta o godz. 18.30 dedykowana młodzieży. Liturgii muzycznie towarzyszył niezastąpiony Fausystem, a pozostałej jej elementy: czytania, procesje z darami, modlitwę wiernych z jak zawsze przygotowali młodzi. Młodzież też zgotowała małą niespodziankę dla wszystkich wiernych, którzy zostali obdarowani obrazkiem z wizerunkiem św. Jana Bosko i zapisanymi jego słowami jako specjalną myślą dla obdarowanego. W tym roku nie można było zorganizować w społeczności szkolnej tradycyjnego Dnia Patrona, ale część uczniów szkoły wzięła udział we mszy wieczornej, a inni mogli uczestniczyć w transmisji online.

Już w piątek 29 stycznia mogliśmy w telewizji, w reportażu z cyklu W dobrej wierze obejrzeć film o salezjanach i Księdzu Bosko nakręcony w pierwszym salezjańskim dziele na ziemiach polskich, czyli w Oświęcimiu. Zwieńczeniem tego pięknego dnia było spotkanie współbraci salezjanów we własnym gronie oczywiście z obecnością Księdza Bosko, Ojca i Nauczyciela młodzieży, twórcy duchowości salezjańskiej i założyciela zgromadzeń zakonnych oraz Rodziny Salezjańskiej.

Dariusz Bartocha sdb
Foto: Franciszek Janyga sdb, Wojciech Zięcina sdb

« z 2 »