W tradycji Kościoła każda oktawa jest czasem kolejnych ośmiu dni (łac. octavus – ósmy) od uroczystości, którą w liturgii świętujemy niczym jeden dzień. Ma to podkreślać wyjątkowy charakter tego dnia oraz doniosłość określonej prawdy wiary dla chrześcijańskiego życia.

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi.

Dla wiernych i gości naszego oświęcimskiego sanktuarium te osiem dni było czasem pogłębiania wiary w Jezusa eucharystycznego, umacniania miłości i budowania osobistej więzi z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Odbywające się każdego dnia procesje eucharystyczne z pewnością były wyrazem wiary w tę obecność. Tak jak w Boże Ciało, tak na zakończenie oktawy udaliśmy się do czterech ołtarzy, aby słuchać słów Jezusa zapowiadających Eucharystię i Jego obecność w Chlebie.

Ołtarze umiejscowione na terenie Zakładu Salezjańskiego zostały przygotowane przez grupy parafialne w skład których należy zaliczyć Róże różańcowe, Apostolstwo Margaretka, Apostolstwo Kobiet, Neokatechumenat, Kręgi Domowego Kościoła.

Jako duszpasterze dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia im samym, a także niosącym feretrony, figurę MB Fatimskiej, scholii młodzieżowej, chórowi Auxilium Bractwu Wspomożycielki, panom noszącym baldachim oraz wszystkim uczestnikom procesji.

 

Tekst: ks. Marian Gruszczyk SDB

 

Foto: br. Wojciech Zięcina SDB

« z 2 »

Foto: Tomasz Daczyński

« z 4 »