Od 14 lat na zakończenie Jackowego Grania w dniu 17 sierpnia obchodzimy uroczystość św. Jacka Odrowąża dominikanina. Jest on patronem Krakowskiej Inspektorii Salezjanów oraz Wspólnoty Salezjanów konsekrowanych w Oświęcimiu. Powodem do uroczystych obchodów jest także kilkunastoletnia obecność dominikanów w tym miejscu.

Uroczystość św. Jacka jest motywem do spotkania przełożonych wszystkich wspólnot z całej Inspektorii oraz przedstawicieli różnych gałęzi rodziny salezjańskiej. Od kilku lat w niedzielę w okolicy 17 sierpnia, w bieżącym roku 22 sierpnia, zapraszamy dominikanina z prośbą o wygłoszenie homilii podczas wszystkich niedzielnych mszy świętych, by dać okazję do świętowania Parafianom i odwiedzającym nasze sanktuarium.

Dla wielu dominikanów jest to sposobność do odwiedzenia miejsca, w którym przez długi czas odbywali posługę. W tym roku zaprosiliśmy Ojciec Jakuba Kruczka z klasztoru w Korbielowie. Zbiegiem okoliczności okazało się, że Ojciec Jakub podobnie, jak nasz proboszcz Łukasz, lata młodości spędził w Szczyrku.

Ojciec Jakub, przywołując postać św. Jacka, nazwał go umiłowanym synem Maryi, nie dlatego, że on kochał Najświętszą Maryję Pannę, ale jak powiedział: dlatego, że Ona go kochała. Przekazał wiernym, że św. Jacek jest drogą, czyli nie zatrzymywał się w miejscu swoich dokonań, ale nieustannie wyruszał w dalszą drogę, by zakładać dominikańskie klasztory i służyć wiernym przepowiadanym słowem i sakramentami.

Na tegoroczną uroczystość zaproszono przedstawicieli duchowieństwa z 4 okolicznych dekanatów i jednocześnie trzech diecezji. Z wielką radością mogliśmy się spotkać po wielu miesiącach, w których takie spotkanie nie były możliwe. Zaproszenie przyjął również Prezydent Miasta Janusz Chwierut wraz ze swoją Małżonką.

Uciekamy się do św. Jacka z prośbą o jego wstawiennictwo, opiekę oraz udzielenie nam jego apostolskiej gorliwości.

 

Dariusz Bartocha sdb, Małgorzata Płaczek
Foto: Krzysztof Papierz sdb