13 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w projekcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz.”

Tym razem uczniowie klasy 3TI wraz z nauczycielami panią Małgorzatą Mirecką oraz panią Martą Chrapczyńską obejrzeli prezentację wprowadzającą do tematu, zwiedzili teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli okazję poznać losy Więźniów obozu, którzy w momencie, gdy trafili do Auschwitz, byli ich rówieśnikami. Z tego też powodu, tak ważne jest jakie wrażenie wywarło na młodzieży to spotkanie:

Wyjście do byłego obozu koncentracyjnego i zagłady było dla mnie ważne. Dowiedziałem się dużo o historii tego miejsca jak i ludzi, którzy byli tam więzieni. Nie chciałbym, żeby tragedia tego typu gdzie umierają setki tysięcy ludzi z rąk innych ludzi, przytrafiła się ponownie.

Wizyta w muzeum Auschwitz-Birkenau nauczyła mnie przede wszystkim, aby nie być obojętnym na los innych. Należy traktować innych ludzi z szacunkiem i życzliwością niezależnie od ich wyznania, od tego gdzie się urodzili czy jaki mają kolor skóry. Wszyscy powinni odwiedzić to miejsce i pamiętać o zbrodniach, które zostały tam popełnione, aby nigdy się to nie powtórzyło.

Uważam, że wizyta była bardzo fajna i bardzo edukacyjna. Dzięki niej dowiedziałem się wiele nowych, ciekawych, ale też i tragicznych rzeczy. Uważam także, że powinniśmy odwiedzać takie miejsca, żeby uczyć się tych tragicznych historii i dopilnować, aby takie tragedie się nie powtórzyły.

Podsumowując wyjście do muzeum, cieszę się, że miałem możliwość pójścia tam w ramach projektu. Jestem pewien, że wrócę tam nieraz, ponieważ historia tego miejsca jest bardzo ważna dla ludzi i nie można zapomnieć o tym miejscu. Dużo się dowiedziałem na temat wydarzeń, które się tam odbywały w stosunku do ludzi. Mam nadzieję, że ludzie zaczną się wzajemnie szanować bez względu na pochodzenie, płeć, wyznanie itp. Każdy ma prawo do życia i nie wyobrażam sobie, żeby ludzie musieli przeżywać takie rzeczy na swojej skórze.

Stwierdzam, że jest to bardzo dobre, że takie projekty są realizowane. Powinniśmy przypominać i pokazywać nowemu pokoleniu o tym, co stało się w przeszłości i jakie piekło nasi przodkowie (może i nawet z naszych bliskich rodzin) musieli przeżyć w nadziei na to, że pomoże to zapobiec powtórzeniu się historii i nigdy nie dojdzie ponownie do takiego momentu w życiu, w którym ludzie będą musieli przeżyć te wszystkie męki, prace przymusowe, brutalne eksperymenty i nieludzkie traktowanie.

Jestem zadowolony z naszej wizyty w Muzeum Auschwitz. Dowiedziałem się wielu ciekawych i jednocześnie okropnych rzeczy. Jestem teraz świadomy, co jeden człowiek może zgotować drugiemu, co za tym idzie, wiem, że nie można być biernym wobec żadną formy poniżania innych.

Uważam, pomysł wizyt w Muzeum Auschwitz jest bardzo dobry oraz wartościowy z powodu tego, że powinno się ukazywać ludziom, do czego może doprowadzić ludzka nienawiść. Także ukazuje taka wycieczka historie tego miejsca, przez co ludzie edukują się i mają możliwość poznania, dlaczego ten obóz powstał. Przez uwiecznienie zbrodni, która się wydarzyła w obozach koncentracyjnych i zagłady człowiek drugiemu człowiekowi nigdy już nie urządzi piekła na ziemi.

Chciałem podzielić się moimi refleksjami po zwiedzeniu muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Według mnie powinniśmy pamiętać o takich miejscach jak to nie tylko po to, aby upamiętnić ludzi, którzy tam cierpieli, ale również, aby nie dopuścić, by coś tak niewyobrażalnie strasznego się powtórzyło.

Chciałem też stwierdzić, abyśmy nie byli obojętni na zło, które nas otacza, albowiem jak powiedział kiedyś Edmund Burke: Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.

Projekt organizowany jest przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau sfinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Marta Chrapczyńska
Foto: Marta Chrapczyńska