Miejska biblioteka publiczna w Oświęcimiu jest najlepszą w Polsce w kategorii powyżej 15 000 mieszkańców. Uczniowie z internatu Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, w dniu 10 października 2021 roku zwiedzili placówkę. Z wielkim zainteresowaniem poznali czytelnię dla dzieci i dorosłych, czytelnie internetowe, sale komputerowe,  sale kinowe i miejsca przeznaczone do zabaw. Poznali zasady wypożyczania książek, które są uporządkowane według uniwersalnej klasyfikacji dziesiętnej i według katalogu alfabetycznego.

W Oświęcimskiej publicznej bibliotece zawsze znajdzie się miejsce dla każdego, ponieważ jest go tam mnóstwo. Biblioteka może być dumna ze swojego klimatu i przyjaznego dla każdego nastroju. W budynku możemy znaleźć salę zabaw dla najmłodszych, uczących się dopiero czytać i pisać oraz salę rekreacji dla młodzieży. W tym miejscu znajdują się sale kinowe oraz różnego rodzaju technologie od konsoli na interaktywnej podłodze. W innym miejscu w budynku można się zrelaksować lekturą w makiecie oryginalnej wielkości samochodu Fiat 126p, dzięki temu może poczuć się jak w czasach ,które minęły już kilkanaście lat temu. Sama biblioteka ma nawet swoją własną maskotkę o imieniu Marian, jest to rzeźba człowieka stworzona z masy gazetowej, która w magiczny sposób co tydzień zmienia swoje położenie.

Biblioteka w Oświęcimiu nie dość, że dysponuje niezliczoną liczbą książek oraz technologii to jeszcze bierze udział w organizacji Literackiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. W bibliotece możemy również zapisać się na róże zajęcia dla ludzi w każdym wieku, ponieważ prowadzone są tam warsztaty dla wszystkich chcących nauczyć się programować, szyć, majsterkować lub nawet tworzyć projekty z klocków lego.

Z pewnością wrócimy do tego miejsca, ponieważ dobrze się tam bawiliśmy i wiele tam się nauczyliśmy.

Sebastian Waszut
Foto: Sebastian Waszut