Ktoś pyta co to znaczy wolność, czy ona żyje w każdym z nas?
Czy jest drożyną w niebie polną, po której truchtem sunie czas?
Ktoś pyta co znaczy wolność, czy ona żyje w każdym z nas?
Czy ona żyje w każdym z nas?
Zbigniew Książek

11 – ego listopada corocznie obchodzimy święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności po 123 latach zaborów. W Narodowe  Święto Niepodległości wspominamy Bohaterów, którzy walczyli o to, by nasz kraj, niegdyś średniowieczna potęga, powrócił na mapy Europy. Tego dnia w polskich domach widnieją biało-czerwone flagi, wszędzie rozbrzmiewają pieśni patriotyczne, a w większych miastach odbywają się defilady i prezentacje służb wojskowych.

Tegoroczne obchody, długo wyczekiwane po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz.  Przedstawiciele Władz lokalnych chwilą ciszy, zatrzymania i modlitwy upamiętnili poległych w nazistowskim obozie.

W Sanktuarium MBWW chór byłych wychowanków salezjańskich „Auxilium” pod batutą pana Mirosława Kramarczyka i przy akompaniamencie fletu oraz akordeonu wykonał znane utwory, takie jak „Legiony”, „Szara Piechota”, „Miejcie nadzieję” czy „Jedzie, jedzie na kasztance”. Usłyszane pieśni porwały do wspólnego śpiewu zebranych w kościele, co symbolicznie upamiętniło wszystkich poległych w walce o wolność naszego kraju. Na zakończenie chór wykonał niezwykłą „Piosenkę o Oświęcimiu” autorstwa ks. Stanisława Domino, salezjanina i mieszkańca tytułowego miasta, po której otrzymał gromkie brawa.

Pieśnią „Gaude Mater Polonia”, również wykonaną przez męski chór rozpoczęliśmy uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę. Liturgii przewodniczył ks. Adam Paszek, urodzony w Oświęcimiu, dawny dyrektor wspólnoty salezjanów i dzieła salezjańskiego w Oświęcimiu, a obecnie Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Na początku głos zabrał ks. Dariusz Bartocha, dyrektor dzieła salezjańskiego, który podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest świętem całego narodu, wyrażając tym samym radość i wdzięczność, licznie przybyłym wiernym. Następnie powitał wszystkich zgromadzonych gości; przedstawicieli parlamentu, władz wojewódzkich i powiatowych, władz miasta na czele z Prezydentem Miasta Oświęcim, panem Januszem Chwierutem wraz z małżonką, licznie zgromadzone poczty sztandarowe, służby mundurowe, przedstawicieli Małopolskiej Uczelni Państwowej, przedstawicieli innych placówek edukacyjnych, przybyłych księży, a byli obecni wszyscy proboszczowie z oświęcimskich parafii, braci franciszkanów i sióstr serafitek oraz wszystkich, którzy zebrali się, aby dziękować za Tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnym krajem.

Liturgię uświetniła, a wykonywanymi pieśniami nadała jej bardzo uroczysty i niepowtarzalny charakter, żeńska schola kierowana przez organistę, pana Krystiana Łysaka. Słowo Boże do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Adam Paszek, którego głównym tematem była Ojczyzna i to jak powinniśmy o nią dbać, bo przecież „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” C.K. Norwid. Rektor Seminarium podkreślił, że „… Ojczyzna to nasza Matka. Myślmy zawsze tak właśnie o niej – jak o Matce. Albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska zaś jest matką szczególną. Niełatwe były i są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż cierpi na nowo. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Swoje słowa poparł wieloma przykładami z literatury, utworami znanych polskich poetów, wypowiedziami polskich świętych, błogosławionych czy polityków. Wygłoszone kazanie z pewnością uświadomiło zebranym, że nasz patriotyzm powinniśmy realizować każdego dnia, w codziennych czynnościach, bo „Polska ma zawsze twarz człowieka” Sz. Hołownia. Treść homilii na tyle poruszyła wiernych, że na jej zakończenie spontanicznie zabili brawo. Na koniec ks. Dyrektor podziękował zgromadzonym wiernym za przybycie i wspólną modlitwę, ks. Adamowi za wygłoszoną homilię, która umocniła miłość do ojczyzny i  podkreślił, że to wartości, które nosimy w sercu zdecydują o tym czy chcemy zadbać o ojczyznę wolną i piękną.

Po zakończonej Eucharystii mieszkańcy i goście uformowali pochód patriotyczny, który  przeszedł ulicami Starego Miasta pod pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Tadeusza Kościuszki. Utworzona parada patriotyczna z udziałem mieszkańców, orkiestry, pocztów sztandarowych, harcerzy i dzieci niosących 20-metrową flagę Polski ozdobiona była narodowymi barwami. Po wspólnym odśpiewaniu Polskiego Hymnu, delegacje różnych organizacji działających na terenie powiatu oświęcimskiego złożyły wieńce i kwiaty, oddając hołd walczącym za wolność Polski. Po części oficjalnej na uczestników czekał krótki koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.

Ostatnim miejscem składania wieńców był Cmentarz Parafialny, gdzie delegacje oddały hołd pod pomnikiem mogiłą Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 oraz pod pomnikiem Żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.

Święto Odzyskania Niepodległości nie mogło odbyć się bez XI Biegu Niepodległościowego „Jedenastka na 11 listopada” corocznie organizowanego przez Oświęcimski Klub Biegacza „Zadyszka” pod Patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim. W tym roku w biegu udział wzięło prawie 200 biegaczy! Honorowy start odbywał się na Rynku Głównym. Sportowcy biegali Bulwarami wzdłuż rzeki Soły i ulicami Starego Miasta, mijając przy tym zamek i piękne oświęcimskie kamienice. Uczniowie salezjańskiej szkoły wraz z nauczycielami jako wolontariusze pomagali w przygotowaniu biegu. Po zakończonych zawodach zawodnicy tradycyjnie zostali zaproszeni na jak zawsze przepyszny salezjański bigos.

Klasyfikacja.
Mężczyźni:
miejsce 1: Tomasz Wójcik – 36:55,6
miejsce 2: Rafał Zelech – 37:54,3
miejsce 3: Paweł Wójcik – 39:01,4

Kobiety:
miejsce 1: Aleksandra Jachimowicz – Korbut – 43:06,5
miejsce 2: Małgorzata Rencz – 45:24,2
miejsce 3: Marcelina Paszkowska – 45:38,2

Tego dnia Miasto Oświęcim przygotowało dla mieszkańców wiele ciekawych atrakcji. Na Rynku Głównym od rana działa tzw. Strefa biało-czerwona, czyli stoisko, na którym każdy mógł nabyć Polską flagę, symboliczną naklejkę, a także wysłać okolicznościowe życzenia do bliskich z okazji Święta Narodowego. Oświęcimskie Centrum Kultury zaprosiło wszystkich zainteresowanych do kina na polskie filmy i współczesne sense. Natomiast Muzeum Zamek zaoferował poranne zwiedzanie Muzeum Ratusza oraz nocne zwiedzanie  tuneli zamkowych z austriackiego i niemieckiego czasu. Oprócz tego, po podziemnych wędrówkach uczestnikom zaprezentowany został film „Oświęcimskie zmagania”, który wprowadzał zgromadzonych do rozgrywki na trasie historycznej „Gra o Niepodległość” w tunelach pod zamkiem.  Wśród tych atrakcji nie mogło zabraknąć również prezentacji sprzętu wojskowego Prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej z Rajska, gdzie na zainteresowanych czekał opancerzony Dzik II, Honker, karabiny, haubice, moździerze, mundury i wiele innego sprzętu wojskowego oraz specjały kuchni polowej.

Zuzanna Bratek
Foto: Agnieszka Wieczorek (bieg), Ryszard Szymeczko sdb

« z 3 »