W ostatni weekend listopada (26-28.11.2021) w Inspektorii Krakowskiej odbyła się tzw. Kapituła Młodych, czyli spotkanie młodzieży ściśle związanej z dziełem Księdza Jana Bosko, którego celem było przeprowadzenie dyskusji, oceny pracy i postawy salezjanów właśnie przez ludzi młodych należących, np. do oratorium, salosu czy uczniów szkół. Zebranie docelowo miało jeszcze lepiej i dokładniej przygotować i uściślić kwestie poruszane na kwietniowej Kapitule Inspektorialnej, która jest zwoływana co trzy lata i jest czasem weryfikacji i oceny funkcjonowania duchowych synów ks. Bosko, a także poszukiwania nowych środków rozwijania salezjańskiego charyzmatu pośród nich.

Zjazd rozpoczął się w piątek wieczorem od wspólnej kolacji uczestników i organizatorów. Po posiłku wszyscy zebrali się w tzw. kaplicy filozoficznej, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie młodzieży przez organizatora, ks. Andrzeja Króla i przedstawienie planu na kolejne dni. Po przedstawieniu hasła tegorocznej kapituły – „Iść razem” nadszedł czas na długo wyczekiwaną przez zebranych adorację Najświętszego Sakramentu. Wszystkim to osobiste spotkanie z Jezusem było bardzo potrzebne. Tym chwilom ciszy, spokoju, zatrzymania się towarzyszył delikatny, ale jakże piękny śpiew seminaryjnej scholi. Podczas czuwania nie brakowało łez i wzruszeń. Było to piękne świadectwo młodych ludzi, których jeszcze nie pochłonęło zło tego świata. Potem, zwyczajem Księdza Bosko, przyszedł czas na słówko na dobranoc, wygłoszone przez organizatora zjazdu, w którym przybliżył on obraz swojej mamy, która mimo problemów zdrowotnych, poświęciła życie swoim dzieciom, dość licznej gromadce, i zawsze  była nie tylko obecna w życiu każdego z nich, ale potrafiła pochylić się nad każdym z osobna i pomóc rozwiązać wszystkie problemy. Tym samym duszpasterz podkreślił główny temat i motyw przewodni nadchodzących spotkań, konferencji i dyskusji: „Obecność i asystencja”. Wieczór zakończył się integracją i wspólną grą w tzw. planszówki.

Sobota rozpoczęła się od wspólnej modlitwy porannej w kaplicy, a zaraz po niej wszyscy zeszli na śniadanie. Następnie, młodzież zebrała się na prelekcji „pro-life”, podczas której swoje świadectwo przedstawili państwo Stachurowie  mieszkańcy Skawy, którzy wybrali życie i nie pozwolili na przerwanie ciąży, mimo że diagnozy były jednoznaczne i ich córeczka nie miała szans na przeżycie. Oprócz rozmów i pytań zgromadzeni obejrzeli filmowy reportaż, który powstał na podstawie ich historii i  historii ich córeczki Różyczki. Mimo trudnego i ciężkiego tematu salezjańscy wychowankowie ochoczo debatowali z rodziną, i tym samym podziwiali ich trud i piękne świadectwo życia w zgodzie z Ewangelią i Bożymi Przykazaniami.

Po przejściu na spotkanie w grupach młodzi ponownie mieli czas na chwile refleksji, wymianę swoich poglądów na czołowe tematy krążące w mediach i zastanowienie, która droga jest odpowiednia, co powinni wybrać lub zrobić. Po chwili przerwy rozpoczęły się prace w wyznaczonych zespołach i krótki wykład dotyczący tworzenia map myśli, które mogą pomóc w nauce uczniom lub studentom, czyli przyjezdnej młodzieży. Przeprowadził je pan Tomasz Stachura, coach i wykładowca, który udoskonalił ten system nauki, i który wykorzystuje go na co dzień, np. w swojej firmie. Prowadzący w prosty sposób zachęcił młodzież, do działania i stworzenia własnych map myśli dotyczących dzieła salezjanów. Dzięki temu zebrani nie tylko nabyli nowe umiejętności lub udoskonalili te, które już posiadali, ale przedstawili to, z czym kojarzą im się słowa: obecność, asystencja, salezjańskość.  Tego dnia nie mogło oczywiście zabraknąć Eucharystii,  chwili wytchnienia i spotkania z żywym Bogiem.

Po Mszy świętej i przepysznym obiedzie każda placówka miała czas wolny, czas dla siebie. Jedni zostali na miejscu i poświęcili go integracji oraz grze w planszówki, inni spędzili go na rozmowie i nawiązywaniu relacji, a jeszcze inni wybrali się pozwiedzać miasto, mimo dość chłodnej aury. Kluczowym punktem sobotniego planu było wprowadzenie młodzieży w klimat kwietniowej Kapituły, przedstawienie im ich roli w niej oraz wypełnienie ankiety, która ma przedstawić i nakreślić najważniejsze kwestie, które powinny zostać poruszone na zjeździe salezjanów. Zajął się tym ks. Zygmunt Kostka  koordynator inspektorialnego spotkania. Kiedy wikariusz inspektora pokrótce wyjaśnił wyżej wymienione kwestie i tematy młodzież udała się do swoich grup, gdzie w spokoju wypełniła ankietę i podkreśliła swoją rolę i swoje zaangażowanie w Kapitułę. Po kolacji nadszedł czas na chwilę rozluźnienia i rozpoczęła się impreza andrzejkowa. Wszyscy dobrze się bawili,  razem tańczyli i śpiewali, i tym samym pokazali swojego prawdziwego ducha salezjańskiego.

Niedzielny poranek tak jak poprzednio rozpoczął się od wspólnej modlitwy i śniadania. Kiedy uczestnicy posilili się, dk. Krzysztof Wasiak zaprosił wszystkich do wysłuchania przygotowanej przez niego konferencji pt. „Level up”. Dotyczyła ona tzw. Reguły życia, która miała pomóc odpowiedzieć na pytanie: „Jaki jest cel mojego życia?”. Diakon podpowiedział młodzieży na podstawie niedzielnej Ewangelii, przykładów wziętych z życia i literatury, jak w prosty sposób możemy trochę „uporządkować nasze życie”. Podkreślił, że powinno się zacząć od rozmowy z Jezusem, zwierzenia się Mu; trzeba „otworzyć się na Słowo Boże (widzieć,  oceniać,  działać)”. Ważne jest w tym także uporządkowanie swojego czasu, aby nie marnować go na rzeczy nieistotne. Może pomóc w tym plan, w którym zostaną zawarte cyklicznie powtarzające się czynności, wykonywane codziennie; chwile odpoczynku, chwile dla siebie; i aby dobrze przeżyć każdy dzień, warto dodać do tego nawet takie krótkie chwile modlitwy. Wskazane jest też poznać samego siebie i zaakceptować to, kim jesteś.

Po konferencji przyszedł czas na adorację w ciszy i na osobności z Jezusem, a po niej przy kawie i ciastku, chwila na refleksję. Następnym punktem ostatniego dnia kapituły było najpierw spotkanie w mniejszych grupach, a potem dyskusja wszystkich uczestników wraz z ks. Andrzejem Królem. Młodzi poruszyli ważne kwestie, które podobnie jak ankieta, zostaną potem wykorzystane podczas kwietniowej Kapituły Inspektorialnej. Po ostatniej uroczystej Mszy świętej i wspólnym obiedzie salezjańska młodzież pojechała wraz z opiekunami do swoich placówek.

To był intensywny, ale i bardzo owocny czas. Głos młodych z pewnością będzie bardzo pomocny i istotny podczas kwietniowych obrad, ponieważ to oni są sercem charyzmatu salezjańskiego.

Zuzanna Bratek
Foto: Jan Lelito, Anna Sołtysik, Zuzanna Bratek