4 grudnia 2021 roku, Wspomnienie świętej Barbary – dziewicy i męczennicy. Mówili niektórzy, że w 2020 roku nie było „Barbórki”.
Nie do końca prawda, bo nie było tylko spotkania Gwarków.

W tym roku, tradycyjnie, nasze świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył Proboszcz, Ksiądz Łukasz Krysmalski SDB. Wygłosił do nas homilię, a pod koniec Mszy świętej odmówiliśmy litanię do świętej Barbary przed jej figurą w bocznym ołtarzu. Na zakończenie, Pan Andrzej Wanat, złożył wszystkim uczestnikom uroczystości życzenia, które odśpiewaliśmy sobie nawzajem w takt muzyki Pana Krystiana Łysaka, organisty, który w tym dniu również obchodzi swoje imieniny.

Po Mszy świętej zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie przed ołtarzem MBWW. O godzinie 12 rozpoczęliśmy wspólne biesiadowanie w restauracji Hotelu Dąbrowski, gdzie z Gwarkami pojawił się zaproszony Ksiądz Łukasz. Po odśpiewaniu hymnu górniczego i wzniesieniu toastu zjedliśmy pyszne golonki przygotowane przez kuchnię. Do taktu muzyki Pana Tadeusza Jęczały, który grał na akordeonie, od czasu do czasu, śpiewem, przerywaliśmy wspomnienia i żarty nie zawsze górnicze. W trakcie spotkania odbył się również Konkurs Picia Piwa, który wygrał zdecydowanie Pan Janusz Giermek!

Dziękując naszej Patronce, świętej Barbarze, za ostatni rok, życzyliśmy sobie, abyśmy przynajmniej w Tym samym gronie, spotkali się za rok w niedzielę 4 grudnia 2022 roku o godzinie 10:00 w naszym Sanktuarium MBWW a później…

Szczęść Boże Gwarkowie!

Andzrej Wanat
Foto: Ryszard Szymeczko