Rekolekcje – z łaciny recolligere – zbierać na nowo, powtórnie. Jak mówi słownik języka polskiego: dawniej: praktyka religijna polegająca na odosobnieniu się od świata i refleksjach w celu odnowy moralnej; skupienie ducha; w Kościele katolickim: nauki połączone z mszą, mające na celu przybliżenie i umocnienie wiary. W skrócie to czas dla odnowy naszej wiary. Tej odnowy nie można jednoznacznie zdefiniować, to każdego indywidualna sprawa, lecz prowadzone w parafii liturgie, konferencje czy częstsze spowiedzi, skutecznie w niej pomagają

W ostatnią niedziele Adwentu, 19 grudnia 2021 rekolekcje bożonarodzeniowe w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wygłosił ks. Marcin Śnieżyński salezjanin, który na co dzień uczy religii w placówce salezjańskiej w Krakowie Nowej Hucie, pracując w szkole i w Oratorium Aniołów Stróżów.

Duchowny w głoszonej homilii na podkreślił istotę radości i dzielenia się nią podczas nadchodzących świąt. Wysunięte wnioski oparł o czytaną chwile wcześniej Ewangelię, w której fragmencie, Maryja pozdrowiła Elżbietę, a w jej łonie, z radości poruszył się Jan Chrzciciel. Tę scenę można odczytać nie tylko jako zapowiedź przyjścia Jezusa, ale również jako pierwszy cudu Zbawiciela, czyli wywołanie radości u nienarodzonego dziecka.

Jako Katolicy, powinniśmy odczuwać smutek, widząc ludzi, którzy tej radości płynącej z Narodzenia Pana, nie dostrzegają, którzy nie widzą Chrystusa w swoim życiu i nie doświadczają zbawczej, miłosiernej opieki i miłości. Duchowny zaznaczył, że: „Z tego właśnie płynie misyjna natura Kościoła; to pragnienie dzielenia się radością; robienie co w naszej mocy, by może ktoś bliski z naszej rodziny też zobaczył Chrystusa w swoim życiu; by zobaczył, że On żyje, działa i przemienia nas”.

Niech każdego z nas, za przykładem Jana Chrzciciela uczy się tej prawdziwej radości z bliskości Jezusa, z tego, że przychodzi na świat nasz Zbawiciel, że przychodzi do naszych serc, do naszych rodzin, do nas samych i potrafi dzielić się nią z drugim człowiekiem.

 

21.12.2021 Schola Dziecięca oraz ministranci z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z pomocą rodziców i salezjanów, zorganizowali kiermasz ozdób świątecznych, którego dochód zostanie przeznaczony na wyjazd, na zimowisko do Wisły. Dzieciaki od dłuższego czasu dzielnie pracowały i ręcznie przygotowywały piękne i wspaniałe rzeczy: ozdoby choinkowe z papieru i innych tworzyw oraz czekoladowe i piernikowe smakołyki – coś od serca dla każdego.

Zuzanna Bratek
Foto: Ryszard Szymeczko