31 grudnia to ostatni dzień starego 2021 roku, Sylwester. Od lat tego dnia wszyscy bawią się i przy dobrej muzyce oraz w gronie bliskich sobie osób witają Nowy Rok. Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu również podtrzymało tę tradycję. Motywem przewodnim tegorocznego Sylwestra był film „Mamma mia”, więc dekoracje na chwilę przeniosły wszystkich do ciepłej Grecji, a stroje uczestników utożsamiały ich z bohaterami tej kultowej komedii.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy Świętej, która odprawiona w kaplicy św. Jana Bosko, czyli tzw. domowej nabrała bardzo osobistego charakteru. W wygłoszonej homilii ks. Paweł Bróż, dyrektor Oratorium, rozważył przeczytane czytania oraz Ewangelię. Podkreślił tym samym rolę Maryi w zbawieniu świata — Matkę Zbawiciela charakteryzowała odwaga i bezwarunkowe przyjęcie woli Bożej. Po Eucharystii przyszedł czas na ciepły posiłek, a po nim rozpoczęła się wyczekiwana z niecierpliwością dyskoteka, której towarzyszył utwory zespołu „Abba”.

Zebrana młodzież zadbała o to, aby tego wieczora nie towarzyszyła jej nuda. Oprócz tradycyjnych tańców salezjańskich w programie pojawiły się różne gry i zabawy, a na koniec każdy mógł zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę we wspólnym karaoke. Fotograf zdecydował się na „ciemność” zdjęć, by feeria kolorów nie kłuła w oczy, oceńcie czy mu się udało.

Dla wszystkich zgromadzonych był to wieczór pełen wrażeń i mała odskocznia od codzienności. Mimo zabawy trwającej aż do rana młodzież wróciła do domów z uśmiechami na twarzy i z nadzieją w sercu.

Dodatkowo współbracia salezjanie urządzi tobolę. Ta gra popularna w świecie salezjańskim przynosi zawsze wiele radości i emocji. Mistrzem ceremonii został ks. Jarosław Rochowiak, na co dzień pracujący w Rzymie, który ten świąteczny czas spędza w Oświęcimiu w domu rodzinnym. Tym razem zrezygnowano z tradycyjnej gradacji nagród. Każdy zwycięzca mógł wylosować sobie kopertę z wygraną. Koperty skrywały banknoty pochodzące z różnych krajów, czasem już nieaktualne. Ku radości głównie tych niewygrywających, były one zwykle o niskich nominałach. Stąd wygrywając 3 razy, można było zgromadzić 50 złotych i dwa dolary. Każdy w naszym salezjańskim domu spędził sylwestra w radosny sposób.

Nowy Rok 2022 rozpoczęli w tak wspaniałym gronie i w boski sposób, na pewno będzie on pięknym i owocnym rokiem. I tego życzymy również Wam wszystkim!

Zuzanna Bratek, Dariusz Bartocha sdb
Foto: Paweł Bróż sdb, Bartłomiej Karwat