Jak najlepiej spędzić czwartkowe popołudnie? Oczywiście przy dobrej muzyce, a Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu i muzycy biorący udział w projekcie „Pierwsza gwiazda”, zapewnili to wszystkim tym, którzy 13 stycznia 2022 punktualnie o godzinie 18:45 stawili się na sali Teatralnej u salezjanów. Na początku gości powitał Dyrektor Oratorium ks. Paweł Bróż, a po nim scenę przejęli artyści.

Zespół powstał dzięki obecnemu na czwartkowym koncercie pianiście, Dawidowi Wilkowi, inicjatorowi samego wydarzenia, który kilka lat temu zebrał obecną grupę muzyków. Pochodzą oni z Oświęcimia i okolicznych miejscowości. Jak sami przyznali, inspiracje czerpią z ciekawych aranżacji znanych, polskich, ale i zagranicznych kolęd i pastorałek, które są ich głównym podmiotem wykonawczym.

Muzycy zaprezentowali nam wiele wspaniałych utworów w aranżacjach zespołów TGD, Enej, Golec uOrkiestra: Noel, A wczora z wieczora, Jedyna taka noc, Przybieżeli do Betlejem pasterze, Skrzypi wóz, Tryumfy Króla Niebieskiego, Kolęda Maryi, Mario czy Ty wiesz?, Gore gwiazda, Santa Claus is comin to town, Pastuszkowie bracia mili, Pierwsza gwiazda, Wesołych Świąt, Gloria. Po tak wspaniałym koncercie oczywiście nie mogło zabraknąć bisu, czyli znanej kolędy, Gdy się Chrystus rodzi. Zebrani widzowie byli zachwyceni energią i radością solistów oraz perfekcją instrumentalistów, o czym świadczyły owacje na stojąco.

Na koniec głos ponownie zabrał ks. Paweł. Pogratulował muzykom i zwyczajem Księdza Bosko zakończył spotkanie tradycyjnym słówkiem, w którym nawiązał do tytułowej Pierwszej Gwiazdy, którą w naszym życiu powinien być Chrystus kompas i drogowskaz, który zawsze poprowadzi dobrą drogą. Po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie wszyscy udali się do swoich domów.

Zuzanna Bratek
Foto: Paweł Bróż sdb

Koncert zagrano w składzie:
Angelika Orzeszek, Joanna Stybak, Karolina Orzechowska, Łukasz Skwarczyński – wokal,
Dawid Wilk – instrumenty klawiszowe,
Dominik Rajda – gitara solowa,
Jakub Mikołajczyk – gitara basowa,
Michał Kosek – instrumenty perkusyjne,
Konrad Świątek – perkusja,
Natalia Ogiegło i Kinga Kuzia – skrzypce,
Gabriela Koniarska – wiolonczela,
Michał Kozioł – saksofon,
Kamil Zajda – trąbka
Kacper Boroń – puzon