Piąte spotkanie przygotowujące do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie już za nami! W minioną sobotę, 19 lutego 2022 r. Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu zaprosiło młodzież, by wspólnie kontynuować formację i przygotowania do przyszłorocznego wyjazdu i spotkania z Papieżem Franciszkiem.

Po modlitewnym akcencie rozpoczynającym spotkanie, głos przyjął gość specjalny – dk. Maciej Sokalski, odbywający w oświęcimskiej placówce salezjańskiej praktyki diakońskie. W wygłoszonej konferencji członek komitetu organizacyjnego, poruszył kwestie Kościoła, który był tematem lutowego spotkania. Na podstawie wysłuchanego Słowa Bożego oraz własnego doświadczenie opowiedział zebranym o Kościele, który porównał z czterema różnym rzeczami i osobami: globusem – symbolem powszechności Kościoła; różą – czymś pięknym, świętym, ale i grzesznym z ostrymi kolcami; korzeniem – podstawą, fundamentem, czyli Jezusem, który pozwala czerpać z siebie potrzebne soki-łaski; św. Piotrem – jednym z Dwunastu, posłanym do głoszenia Ewangelii i szerzenia wiary na świecie, dlatego Kościół jest też apostolski, oparty na apostołach, świadkach Jezusa Zmartwychwstałego, a my jako spadkobiercy tej tajemnicy, jesteśmy wezwani do bycia Kościołem pielgrzymującym – głoszącym Słowo Boże.

Podczas sobotniego zebrania spora część czasu została przeznaczona na pytania – te trudne i nurtujące dzisiejszą młodzież. Zgromadzeni pytali Liderów, Księdza Dyrektora czy Diakona i poruszali różne tematy dotyczące Kościoła, również te, na które czasem ciężko jest odpowiedzieć i te, które nie posiadają jednoznacznej odpowiedzi.

Po wspaniałej konferencji przyszedł czas na chwile wyciszenia i osobistego spotkania z Jezusem. Wszyscy zebrali się w tzw. Kaplicy domowej by w pieśniach oraz modlitwie oddać Panu cześć. Podczas adoracji, w chwilach ciszy uczestnicy zastanawiali się, co każdy człowiek, dzieło Boga, z pięknym i bogatym wnętrzem może wnieść do Kościoła, a także rozważali słowa Psalmu 127:

1 Pieśń stopni. Salomonowa.
Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.


2 Daremnym jest dla was
wstawać przed świtem,
wysiadywać do późna –
dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko;
tyle daje On i we śnie tym, których miłuje.


3 Oto synowie są darem Pana,
a owoc łona nagrodą.

4 Jak strzały w ręku wojownika,
tak synowie za młodu zrodzeni.

5 Szczęśliwy mąż,
który napełnił
nimi swój kołczan.
Nie zawstydzi się, gdy będzie rozprawiał
z nieprzyjaciółmi w bramie.

 Po dobrym i owocnym spotkaniu, jak co miesiąc, na młodzież czekało ciasto, ciepła kawa, herbata i wspaniałe rozmowy.

Zuzanna Bratek
Foto: Piotr Wilk