Ach, cóż to był za bal! W ostatnią niedzielę ostatniego zimowego miesiąca – 27 lutego 2022 r. w dworku „Eureka” w Czechowicach-Dziedzicach odbył się bal maturalny, studniówka klas maturalnych Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.

Na początku głos zabrała p. Lidia Drobisz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, która powitała wszystkich zebranych: dyrekcję, grono pedagogiczne oraz młodzież i serdecznie podziękowała obecnym nauczycielom i wychowawcom za ich trud wniesiony w wykształcenie tych młodych ludzi. Następnie mikrofon przejęła sama młodzież, która również osobiście podziękowała belfrom za opiekę, cierpliwość, serce i wyrozumiałość. Dyrektor Działa Salezjańskiego ks. Dariusz Bartocha, podkreślił, że bardzo cieszy się, że „mimo wielu przeszkód, wspólnie możemy świętować ostatnią prostą do najważniejszego egzaminu, który zdecyduje o Waszej przyszłości”. Jako ostatni, głos zabrał Dyrektor Szkoły ks. Mirosław Gajda, który zwrócił się do maturzystów słowami: „Mam nadzieję, że dni, które pozostały do egzaminów upłyną Wam w spokojnej atmosferze rzetelnej pracy. Życzę wam pomyślności, „połamania pióra” i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi w wymarzonym kierunku”. Tuż przed rozpoczęciem, poprowadził także modlitwę w intencji tych, którzy polegli, tych, którzy nadal walczą na Ukrainie i tych, którzy szczególnie cierpią z powodu wojny. A po słowach: „Bal maturalny uważam za otwarty. Życzę miłej, niezapomnianej zabawy!”, na parkiet wkroczyły wspaniałe pary, które z klasą zatańczyły tradycyjnego poloneza, do którego na koniec zaproszona także dyrekcję i nauczycieli.

Podczas wspaniałej zabawy, szaleńczych tańców czy po prostu wspólnie spędzonych chwil, zebrana młodzież mogła powspominać niezapomniane momenty w murach swojej szkoły. Ta noc na długo zostanie w ich pamięci i sercach.

Zuzanna Bratek