Dnia 1 marca 2022 roku wychowankowie internatu salezjańskiego z wielką niecierpliwością i zainteresowaniem wybrali się do Wyższego Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie.

Po przybyciu do Krakowa zostaliśmy serdecznie przyjęci przez znajomych kleryków. Zwiedziliśmy seminarium pod opieką kleryka Pawła Klasy i z wielkim zainteresowaniem podziwialiśmy dzieła księży artystów m.in. wspaniała rzeźba Jana Pawła ll i Matki Teresy z Kalkuty i portret naszego Księdza Dyrektora Dariusza Bartochy jako Inspektora. Obejrzeliśmy piękne kaplice i aule Salezjanów, w których spędzają oni czas na wykładach, kontemplacjach i modlitwach. Zwiedziliśmy również stylowo zaprojektowaną kawiarenkę, w której znajdują się wszelkie dzieła księży takie jak np.: obraz przedstawiający m.in. fragment naszego Sanktuarium w Oświęcimiu.

W po zwiedzaniu salezjańskiego seminarium dostąpiliśmy zaszczytu obejrzenia próby generalnej Misterium Męki Pańskiej, które jest odgrywane co roku przez zarówno kleryków, jak i zawodowych aktorów. Spektakl zaczął się od krótkiego przemówienia reżysera, który wprowadził nas w temat przedstawienia. Scenariusz odnosił się do czasów Chrystusa i współczesności, uświadomił nam, jak ważna jest spowiedź w życiu człowieka „Spowiedź jest jak wyciąganie gwoździ z ran Chrystusa”. Utwór był podzielony na kilka części, które odnoszą się do elementów dobrej spowiedzi np.: rachunek sumienia, mocne postanowienie poprawy czy  pokutę.

Występujący aktorzy okazali się prawdziwymi artystami, którzy z wielkim zapałem wprowadzili widzów w czasy Jezusa. Przedstawienie, jakie odegrali, było dla nas bardzo pouczające i utwierdzające w wierze. Przeżyliśmy chwile pełne uczuć i emocji.

Wyjazd do Krakowa był dla nas bardzo wartościowa i edukacyjną wycieczką, która przygotowała nas do przeżycia Wielkiego Postu. Szczególne podziękowania kierujemy dla Księdza Kierownika internatu Michała Libora za wspaniałe przeżycia.

Sebastian Waszut
Foto: Bartłomiej Michałek