6 kwietnia 2022 roku uczennice naszej szkoły: Natalia Prędka, Julia Mąka, Magdalena Waligóra, Daria Sporysz, Anna Skarbek, Julia Lelito, Dominika Cygan, Sonia Siembida, Karolina Szpiegla, Julia Smolarek, Małgorzata Skowronek, Amira Szczerbowska oraz koordynator wolontariatu Marta Chrapczyńska odebrały z rąk Pana Andrzeja Kacorzyka dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau podziękowania za działalność w wolontariacie.

Uczennice wspierały bieżącą pracę Muzeum w roku szkolnym 2021/22.
Wręczenie podziękowań połączone było spotkaniem z Panem Szymonem Kowalskim, który przybliżył młodym ludziom zasoby archiwum Muzeum (karty osobowe, listy transportowe, karty zgony oraz zdjęcia obozowe). Następnie uczniowie udali się do działu zbiorów, gdzie mogli zobaczyć niepowtarzalne prace więźniów, które wykonywaliśmy władz obozowych, często jednak także nielegalnie (portrety, rzeźby, kartki urodzinowe).
Wolontariat w tym szczególnym miejscu to bardzo ważna sprawa dla rozwoju młodych Ludzi. Czują się potrzebni i widzą, jak wiele mogą zrobić, choć są to często drobne rzeczy. Pozwala im spojrzeć na swoje życie w inny sposób, widzą, do czego może doprowadzić chora nienawiść do drugiego Człowieka. Mają szansę spotkać Byłych Więźniów, a to jest nieoceniony dar… jest Ich wśród nas coraz mniej…

Marta Chrapczyńska
Foto: Marta Chrapczyńska