Już od wielu lat uczniowie technikum i szkoły branżowej, dzięki współpracy naszego biura projektów z salezjańskimi partnerami z Hiszpanii czy Włoch, mają niepowtarzalną szansę odbywać swe miesięczne praktyki w tychże krajach. Kiedy tylko minął koszmar pandemii, z tym większą radością grupa 10 „śmiałków” z klasy 3 TPS-EM (po SP) oraz 3 TM-T (po SP) oraz dodatkowo mający pełnić funkcję wychowawcy br. Wojciech Zięcina sdb, rozpoczęła pod czujnym okiem p. Marty Stuglik przygotowania kulturowe oraz językowe, aby 24 kwietnia 2022 roku pojawić się w Burgos, czyli miejscu odbywania stażu. Tak oto rozpoczęła się kilkutygodniowa przygoda z Hiszpanią, bo przecież ten czas to nie tylko codzienna praca w tamtejszych zakładach, ale także poznawanie innej kultury, pokonywanie własnej nieśmiałości w nawiązywaniu nowych relacji czy też wzajemna pomoc w chwilach kryzysu (bo i takie się zdarzały). Oczywiście zdobyte doświadczenie zawodowe poświadczone otrzymanym międzynarodowym certyfikatem jest ogromnym sukcesem, ale także na długo w pamięci pozostaną widoki wspaniałych zabytków czy to w samym Burgos, Madrycie czy pomniejszych miasteczkach San Domingo di Silos, Covarrubia nie bez przyczyny nazywanymi „perełkami” architektury hiszpańskiej, o nocnym zwiedzaniu miasta czy w końcu kosztowaniu specjałów kuchni iberyjskiej nie wspominając.

 Bardzo dziękuję każdej osobie, która przyłożyła swoją „cegiełkę” do tegorocznego wyjazdu na czele z ukrywającymi się na co dzień „w cieniu” Marią Walczak-Leśniak, Justyną Pawlicą ze szkolnego biura projektów, dzięki którym przetrwaliśmy kilkanaście godzin na lotnisku we Frankfurcie 😉 oraz wspominaną już wcześniej Martą Stuglik, czyli „Naszą Panią” od hiszpańskiego 😉 Nie zapominam także o moich podopiecznych, którzy swoją dojrzałością sprawili, że dla mnie osobiście był to wspaniały czas i szczerze mogę powiedzieć, że szkoła salezjańska w Oświęcimiu może czuć dumę, mając takich uczniów.

Można wiele jeszcze opowiadać o przeżytym czasie, ale najlepszym świadectwem niech będą załączone zdjęcia. Jeśli zaś udało się zasiać ziarno ciekawości na temat funduszy europejskich, koniecznie odwiedzajcie biuro projektów.

br. Wojciech Zięcina sdb
Fot. Wojciech Zięcina sdb