14 czerwca 2022 roku obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci i uroczystość upamiętniająca deportację pierwszych Polaków do KL Auschwitz. Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w obchodach, mając niepowtarzalną okazję spotkać 13 Byłych Więźniów, Ocalałych z piekła Auschwitz.

Po hymnie państwowym Byli Więźniowie, przedstawiciele władz rządowych oraz samorządowych, korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele duchowieństwa, organizatorów obchodów oraz wszyscy zebrani złożyli kwiaty i znicze pod Ścianą Śmierci, okazując szacunek ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów przy budynku dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, gdzie umieszczono pierwszych 728 Polaków. Msza Święta w Centrum Św. Maksymilian w Harmężach była ostatnim punktem obchodów uroczystości.

Działalność młodych ludzi, wolontariuszy w Miejscu Pamięci Auschwitz ma ogromne znaczenie dla PMAB a dla nich samych to doświadczenie, które pozwala spojrzeć na współczesny świat przez pryzmat wydarzeń sprzed ponad 80 lat, które pokazują … człowiek człowiekowi zgotował ten los. To lekcja, z której wszyscy powinniśmy się uczyć. Wolontariusze ZSZTS w Oświęcimiu wraz z opiekunem Martą Chrapczyńską dziękują za zaufanie i możliwość uczestnictwa w uroczystościach.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z uroczystości na stronie PMAB w Oświęcimiu.

Marta Chrapczyńska
Foto: Marta Chrapczyńska, Marta Hardek-Królikowska