Od lat, wedle salezjańskiej tradycji, klasy maturalne odwiedzają różne Maryjne Sanktuaria, by prosić o jej wsparcie i światło podczas egzaminu dojrzałości. 27 kwietnia 2022 roku najstarsze roczniki naszej szkoły wyruszyły na taką pielgrzymkę wraz z wychowawcami i katechetami do Szczyrku, do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.

Po przyjeździe na miejsce kierownik wyjazdu i jego organizator, ks. Artur Siewarga wraz z dwoma katechetami: ks. Janem Staszelem i Mirosławem Pieprzycą odprawili Mszę Świętą na młodzież z oświęcimskiej placówki. Podczas homilii ks. Artur zachęcił młodzież, by prosili Maryję ich matkę nie tylko o pomoc w napisaniu matury, ale także o jej opiekę w całym już samodzielnym i dorosłym życiu oraz o mądre wybory i decyzję w przyszłości. Liturgię ubogacił swoją muzyką p. Piotr Mirecki, który wraz z nieco okrojonym składem zespołu Fausytstem na niej zaśpiewał i zagrał różne pieśni maryjne i uwielbieniowe. Po Mszy głos zabrał kustosz sanktuarium, ks. Jan Lis, który opowiedział o tym, jak Maryja objawiła się dziewczynce zbierającej grzyby w lesie i poprosiła, by właśnie w tym miejscu powstało miejsce jej kultu oraz o kobiecie, która parę tygodni temu, dzięki gorliwej modlitwie w grocie znajdującej się tuż obok sanktuarium, została wysłuchana przez Królowę, otrzymała łaski, a jej problemy zniknęły.

Ostatnim punktem wycieczki był wspólny grill wszystkich uczestników, przy którym młodzież mogła zamienić ostatnie słowo, zjeść i napić się cieplej herbaty, wspominać licealne czasy oraz nieco odetchnąć przed ostatnim, najważniejszym, otwierającym im drogę na przyszłość, egzaminem.

Zuzanna Bratek