22 lipca 2022 trzeci koncert z cyklu „Boskie Granie” zagrała Salezjańska Orkiestra Młodzieżowa „Sokoły”, czyli kolejni weterani naszej letniej sceny muzycznej. Zespół został odnowiony przez ks. Zenona Latawca w 2007, a jego członkami są uczniowie i wychowankowie salezjańskiej szkoły. Muzycy, pod batutą p. Romana Marczyńskiego, zagrali wiele koncertów, jeżdżąc nie tylko po Polsce, lecz po całej Europie. A jak na profesjonalistów przystało, mają bardzo szeroki repertuar, grają muzykę filmową, poważną, czy nawet rozrywkową, a ich utwory pochodzą z całego świata.

Na początku piątkowego koncertu widownię powitał Dyrektor Dzieła Salezjańskiego w Oświęcimiu ks. Dariusz Bartocha, a po nim mikrofon przejął sam dyrygent, który krótko opowiedział o muzykach. Okazało się, że prócz młodzieży i byłych wychowanków salezjańskich, w orkiestrze na saksofonie gra również jego żona, a perkusji brat. P. Roman podziękował  również salezjanom za możliwość rozwoju i pracy, pracy z młodzieżą.

Koncert rozpoczął się, jak przyznał sam dyrygent: Nietypowo, lekką retrospekcją. Zagramy tradycyjnego marsza (…) Ten marsza będzie zawierał w sobie elementy takiej muzyki weselnej, pewnie rozpoznacie, a ja mam wieki sentyment do tego marsza, bo kiedy ja byłem młody, kiedy ja uczyłem się grać, to był mój pierwszy marsz, który się nauczyłem, który  potrafiłem zagrać, który mnie cieszył  i od tego marsza moja przygoda z muzyką się zaczęła. Po tym sentymentalnym, ale jakże pięknym rozpoczęciu, orkiestra zabrała publiczność w muzyczną i magiczną podróż po całym świecie: od Nowego Orleanu, po Ukrainę, na której cześć wykonane zostały dwa tradycyjne utwory: Czerwona Ruta i Hej Sokoły.

Muzycy zaprezentowali się genialnie: grali radośnie i swobodnie, a przy tym bardzo profesjonalnie, czego dowodem były gronie brawa po każdym kawałku, owacje na stojąco na koniec i aż dwa bisy: „Bałkanica” oraz fragment ścieżki dźwiękowej z filmu „Piraci z Karaibów”.

Serdecznie dziękujemy Salezjańskiej Orkiestrze Młodzieżowej „Sokoły” oraz p. Romanowi Marczyńskiemu, za dostarczone wrażenia, piękne dźwięki i emocje.

Do zobaczenia w następny wakacyjny piątek o 20.00 na koncercie zorganizowanym i finansowanym przez Salezjanów z Oświęcimia, Byłych wychowanków Salezjańskich i Miasto Oświęcim.

Zuzanna Bratek
Foto: Zuzanna Bratek

« z 2 »