W dniu 28.08.2022 r. Koło Misyjne w liczbie 9 osób wraz z naszym opiekunem ks. Ryszardem Szymeczko wyjechało do Krakowa do Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu. W tym dniu zostaliśmy zaproszeni na dzień wdzięczności połączony z 25-leciem wolontariatu, który odbył się w parku Wioski Świata przy ul. Tyniecka 39 w Krakowie.

Z placu św. Jacka wyruszyliśmy o godz. 9:00, dojechaliśmy na miejsce kilka minut po 9. Po miłym przywitaniu przez ks. Tadeusza Goryczkę byliśmy zaproszeni na kawę i ciasto.

O godz. 11 została odprawiona Msza święta przez ks. Marcina Kaznowskiego – inspektora krakowskich salezjanów. Wśród zaproszonych gości i księży znalazł się również ks. Jacek Zdzieborski – dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Wszystkich zebranych powitał na początku Mszy ks. Goryczka. Homilię wygłosił ks. Andrzej Policht, obecnie pracujący w Żytomierzy w Ukrainie, założyciel SWM-u w 1997 r. Podczas Eucharystii również miało ,miejsce błogosławieństwo wolontariuszki udającej się na misje do Boliwii. Odebrała z rąk Inspektora krzyż misyjny oraz różaniec.  Po zakończonej Mszy świętej odbyła się prezentacja osiągnięć Wolontariatu na przestrzeni 25 lat działalności. Każdy z uczestników spotkania otrzymał numerek do losowania nagród. Przed prezentacją wystąpiła artystka – bandurzystka z Ukrainy, która wykonała 2 piosenki i grała na bandurze. Po zakończeniu prezentacji zostało dokonane losowanie nagród. Osiągnięcia misyjne prezentowało małżeństwo Bumbów. Następnie wszyscy udali się na piknik z misyjnymi atrakcjami. Do nabrania sił dla wszystkich był przygotowany: bigos, kiełbaski z grilla, kawa, herbata, ciasto oraz tort jubileuszowy. W trakcie pikniku wystąpił również zespół Fausystem. Było wiele atrakcji, zwiedzanie wioski misyjnej, gry i zabawy szczególnie dla dzieci, nauka afrykańskich tańców. Nie zabrakło sklepiku misyjnego w którym można było nabyć pamiątki. Na uroczystościach byli również obecni misjonarze, którzy dzielili się swoimi wrażeniami z pracy misyjnej. W tym dniu dopisała nam pogoda, atmosfera była cudowna co sprawiało że nie chciało się powracać do domów. Pełni wrażeń powróciliśmy do Oświęcimia po godz. 19:00. Wszystkim organizatorom i uczestnikom jubileuszu życzymy i wypraszamy Bożego błogosławieństwa.

Tekst: Wiesława Żak

Foto: Ryszard Szymeczko sdb