9 września 2022 zaprosiliśmy pierwsze klasy salezjańskiego liceum, ale i nie tylko na DNO, czyli tzw. Dobrą Noc Oratoryjną, podczas której przedstawiliśmy uczestnikom nasze oratorium, opowiedzieliśmy im o akcjach wakacyjnych i nie tylko oraz wspólnie tańczyliśmy i bawiliśmy się całą noc. 

W poprzednich latach głównym tematem była już II wojna światowa, czasy PRL-u czy postaci z bajek, więc w tym roku, jubileuszowa, dziesiąta Noc przedstawiała historię życia św. Jana Bosko – przenieśliśmy się wraz z kolegami do czasów dziewiętnastowiecznego Turynu, a przebierając się i przedstawiając różne postaci, przybliżyliśmy im życie tego wielkiego Świętego. 

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą i tańcem, czyli po salezjańsku 🙂 Później przyszedł czas na wspomnianą wcześniej prezentacje oratorium. Rozpoczął ją Dyrektor Oratorium, ks. Paweł Bróż, który przybliżył uczestnikom istotę oratorium oraz opowiedział krótko o tym, jak powstało. Animatorzy opowiadali o kolonii, o półkoloniach, o kajakach, o „popołudniowym oratorium” – czyli zajęciach dla najmłodszych, o pielgrzymce, o spotkaniach formacyjnych, podczas których przygotowujemy się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony, o niedzielnych spotkaniach i cotygodniowej „Mszy Młodzieżowej”, którą wspólnie się angażujemy oraz o wakacyjnych koncertach z cyklu „Boskiego Grania“ i Małopolskim Festiwalu Jackowe Granie. Potem uczniowie wraz z liderami poszli we wskazane wcześniej miejsca na krótkie spotkania w grupach. Liderzy – animatorzy krótko opowiedzieli im, czym dla nich osobiście jest oratorium i co dobrego z niego wynieśli. Następnie wszyscy razem zebraliśmy się w kościele na Mszy Świętej. Było pięknie i uroczyście. Liturgię ubogacili swoim śpiewem i grą na instrumentach muzycy z naszego oratorium. Podczas kazania ks. Paweł przedstawił oratorium jako wspólnotę ludzi, wspólnotę Kościoła, w której każdy znajdzie swoje miejsce. “Wszyscy potrzebujemy jakiejś wspólnoty”. Oratorium to miejsce, które dla każdego może stać się domem, w którym możemy rozwijać swoje talenty i zainteresowania, w którym spotkamy dobrych i serdecznych ludzi. Po wspólnej Eucharystii czekały nas świeżo zrobione prażone oraz bigos.

Po ciepłym posiłku i krótkim wprowadzeniu uczestnicy rozpoczęli grę terenową. Ich zadaniem było odnalezienie postaci, które pochowały się w różnych miejscach na terenie całego Zakładu salezjańskiego – nie tylko w budynku, ale też na zewnątrz i wykonanie zadań, za które potem otrzymywali fragment historii życia św. Jana Bosko. Zadania nie należały do najprostszych; uczestnicy wieszali pranie z Matusią Małgorzatą, tworzyli lekarstwo dla Michała Ruy, myli salę wraz z Dominikiem Savio, a nawet wygwizdywali piosenkę “Gdy Janek Bosko” z Bartłomiejem Garellim. Zwycięska drużyna, czyli ta, która zdobyła najwięcej punktów i chronologicznie ułożyła wydarzenia z życia Księdza Bosko, otrzymała drobny upominek jako nagrodę. 

Zmęczeni całonocną zabawą, ale i bardzo szczęśliwi zakończyliśmy DNO o poranku – modlitwą i tańcem. Dziękujemy, że byliście z nami. Do zobaczenia za rok!

Tekst: Zuzanna Bratek
Foto: Marta Pająk

« z 3 »