W dniu 17.09.22 r. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej. Z naszej parafii pod przewodnictwem ks. Ryszarda pojechał bus i kilka samochodów osobowych, w sumie 21 osób.

O godzinie 10.00 wszyscy pielgrzymi zgromadzili się na dróżkach przy stacji „U Piłata”, skąd ruszyli na drogę krzyżową. Podczas drogi krzyżowej rozważane były wszystkie sfery życia rodzinnego. Każdy pielgrzym mógł przez chwilę nieść krzyż. Po tym nabożeństwie każdy miał czas na rodzinne lub osobiste nawiedzenie sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej i na spacer po klasztorze.

O godzinie 12.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił kazanie ks. bp Piotr Greger. Mówił o wartościach rodzinnych, że rodzina jest tam, gdzie jest ojciec i matka, a nie rodzic pierwszy i drugi, że bycie rodzicem polega na tym, aby wobec dzieci znaleźć niezwykle istotną właściwą relację proporcji, bliskości i dystansu. Uczulał także, że własne dzieci wychowujemy nie dla siebie, ale dla kolejnych wspólnot małżeńskich, rodzinnych, dla kolejnych pokoleń. Na zakończenie Mszy św. małżonkowie podali sobie prawe ręce i odnowili przyrzeczenia małżeńskie przyjmując Jezusa do swoich rodzin. Po Mszy odbyło się nabożeństwo dziękczynne zakończone koronką do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymka rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej to możliwość budowania wielopokoleniowych relacji rodzinnych opartych na Ewangelii.

Ks. bp Piotr już dziś zaprasza na XV pielgrzymkę, która odbędzie się za rok.

Tekst: Magdalena Kuszneruk

Foto: Ks. Ryszard Szymeczko sdb