W ten poniedziałek 10 października 2022 roku kilka klas naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu z niezwykłym Gościem Byłą Więźniarką obozu KL Auschwitz-Birkenau, Panią Zdzisławą Włodarczyk. Opowieść o obozowych doświadczeniach pani Zdzisławy to bardzo niecodzienna relacja, ponieważ pobyt w obozie przedstawiony został z perspektywy 11-letniej dziewczynki. To w tym wieku pani Włodarczyk wraz z mamą i młodszym bratem znalazła się w obozie. Pełna emocji, lecz opowiadana ze spokojem historia pokazała nam nowy sposób postrzegania tego miejsca.

Opowieść Pani Włodarczyk to nie pełna buntu i żalu epopeja, ale opowieść nieświadomego jeszcze do końca dziecka, które chciało przeżyć piekło, jakie je spotkało i znowu wieść szczęśliwe życie z resztą rodziny, której część i tak zabrała wojna.
Myślę, że głównym przesłaniem opowieści naszego Gościa było to, aby dzisiejsze pokolenia uczyły się szanować i doceniać życie. Żaden człowiek nie zasługuje na los, jaki spotkał więźniów Auschwitz i Birkenau. Rodzina pani Zdzisławy trafiła do obozu w wyniku jednej z łapanek podczas Powstania Warszawskiego. Ich szczęście zostało bezprawnie i niespodziewanie zniszczone. Żyjmy więc tak, byśmy nie zmarnowali danego nam czasu i potrafili cieszyć się życiem.

Wiktor Wisiorek 3LA