Wyruszyliśmy na długo oczekiwaną pielgrzymkę autokarową  do Włoch z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu o godz. 4 rano. Uczestniczyły w niej 39 osoby z ks. proboszczem Łukaszem, ks. Krzysztofem, p. Sylwią – pilotem z Biura Pielgrzymkowego Santo Camino oraz dwoma kierowcami autokaru.

Nasza trasa przebiegała przez Czechy oraz Austrię, którą podziwialiśmy zza szyb autokaru. Widoki zapierały dech w piersiach. Zbocza górskie porośnięte lasami, malownicze alpejskie miasteczka. Nasza przewodniczka w encyklopedycznym skrócie opowiadała nam o rejonach, przez które przejeżdżaliśmy oraz o najważniejszych  wydarzeniach z nimi związanymi.

Naszą pielgrzymkę we Włoszech rozpoczęliśmy od Padwy położonej w północno–wschodniej części Włoch.  W Sanktuarium św. Leopolda Mandica-patrona spowiedników i osób chorych na raka. Idąc przez plac Prato della Valle dotarliśmy do Bazyliki św. Antoniego, gdzie modliliśmy się przy grobie świętego. Kolejnego dnia po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę do Sanktuarium w Mentorella. Znajduje się ono w Górach Prenestyńskich na wysokości 1020 metrów n.p.m. Kościół i klasztor osadzone są na wysuniętej skale na wschodnim stoku góry Guadagnolo. Sanktuarium Mentorellskie było ulubionym miejscem pielgrzymkowym kardynała Karola Wojtyły w czasie jego pobytów w Rzymie. Modlił się tutaj także na krótko przed rozpoczęciem konklawe, w czasie którego został wybrany Papieżem.  W trzynastym dniu pontyfikatu, 29 października 1978 roku, Jan Paweł II przybył na Mentorellę. Była to jego pierwsza oficjalna pielgrzymka i wizyta duszpasterska. W dalszą drogę udaliśmy się do Sanktuarium Divina Amore. Na niewielkim wzgórzu, w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Rzymu. Następnego dnia  wyruszyliśmy na zwiedzanie Rzymu–wiecznego miasta, do którego prowadzą wszystkie drogi. Na początek Watykan-najmniejsze państwo świata. Z bijącym sercem stanęliśmy na placu przed Bazyliką św. Piotra, która jest największym kościołem na świecie. Modliliśmy się w Bazylice Krzyża Świętego z grobem sługi bożej Antonietty Meo. Przeszliśmy przez Rzym mijając Zamek Anioła. Zdjęcia robiliśmy na placu Navona z Fontanną Czterech Rzek.  Czas wolny na  posiłek mieliśmy na placu hiszpańskim przed pięknymi schodami hiszpańskimi. Na godz. 16 udaliśmy się na mszę św. do kościoła św. Alfonsa de Liguori u stóp Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie zmęczeni zwiedzaniem wiecznego miasta wróciliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg. Po wczesnym śniadaniu autokarem przyjechaliśmy do Watykanu. Od rana oczekiwaliśmy zwiedzając Watykan na Anioł Pański z papieżem Franciszkiem. Przewodnicza Ania oprowadziła nas po starożytnym Rymie pokazując: Colosseum, Forum Romanum, Kapitol, Fontannę di Trevi.

Kolejny punkt pielgrzymki-Nettuno, gdzie modliliśmy się w Kościele Matki Bożej Łaskawej przy grobie św. Marii Goretti. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Matki Bożej Pompejańskiej, gdzie została odprawiona msza święta z udziałem ks. Łukasza i ks. Krzysztofa. Byliśmy również przy grobie bł. Bartolomeo Longo-patrona osób uzależnionych. Dalszy etap pielgrzymki–to przejazd do Pietralciny, miejsca urodzenia św. Ojca Pio. Zwiedzaliśmy całą miejscowość, w tym dom urodzenia św. Ojca Pio, Kościo św. Anny, Kościół Matki Bożej Anielskiej, Torretta. Cały dzień spędziliśmy w San Giovani Rotondo w miejscu pracxy o. Pio, pojechaliśmy również do św. Michałą Archaniała na góre Gargano. W kolejny dzień pojechaliśmy do Manopello, gdzie znajduje się chusta ze świetym wizerunkiem Jezusa, Loreto i ostatni dzień spędziliśmy nad morzem Adriatyckim w Rimini. Wczesnym rankiem w sobotę wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Był to czas wielu miłych spędzonych chwil w obecności wielu świętych.

 

Tekst:  Beata Szumska

Foto:  Ks. Krzysztof Papierz sdb, Ks. Łukasz Krysmalski sdb,  Beata Szumska