,,Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.” – Święto Niepodległości
9 listopada 2022 roku w salezjańskiej szkole odbyły się uroczystości związane z kolejną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To ważne święto wzywa nas do zadumy na temat naszej ojczyzny, jej historii oraz tych, którzy poświęcili to, co dla nich najważniejsze – swoje życie – dla naszej przyszłości.

Uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. Jana Lisa, kustosza Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce. Wygłosił on do nas Słowo Boże, a podczas kazania przytoczył historię Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka”- młodej dziewczyny, która podczas II Wojny Światowej również była członkinią Polskiego Państwa Podziemnego. Jako sanitariuszka pomagała i opatrywała rannych w walce, nie tylko Polaków ale również i Niemców. Po wojnie została aresztowana i skazana na karę śmierci – miała wtedy niespełna 18 lat. Jedne z jej ostatnich słów, które wypowiedziała przed egzekucją to: ,,Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.”

Te słowa możemy traktować jako wezwanie do każdego z nas. Musimy pamiętać o uniwersalnych wartościach, takich jak dobro, sprawiedliwość, troska o drugiego człowieka. Postać młodej Inki jest dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.
Na pewno na długo zapamiętamy tę mszę oraz słowa, której podczas niej padły. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, służbę przy ołtarzu i piękną oprawę muzyczną.

Oliwia Noras
fot. Małgorzata Płaczek