Ksiądz Bosko dla nas Salezjanów i dla młodzieży jest niezwykle ważny – to przykład wspaniałego opiekuna, przyjaciela i wychowawcy. Styczeń jest miesiącem uroczystego obchodzenia pamięci o tym Świętym, ponieważ 31 dnia tego zimowego miesiąca wspominamy Jego narodziny dla nieba.

W Dziele Salezjańskim w Oświęcimiu uroczystości rozpoczęły się już od 27 stycznia, kiedy to społeczność szkolna obchodziła swoją Uroczystość Patronalną. „Spełniony sen”, przyniósł Boże natchnienie na szkolnej Mszy świętej 27.01.2023., bo to właśnie te wspomnienia, były głównym tematem homilii. Proboszcz, ks. Łukasz Krysmalski nie tylko wygłosił do zebranej młodzieży Słowo Boże na Mszach świętych, ale przyjął całą szkołę w sanktuarium Maryi Wspomożycielki z uśmiechem i nadzieją, że rozpoczynająca się Eucharystia, będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem. Piękna oprawa muzyczna przygotowana przez Zespół Szkolny SMS oraz lektorzy starsi i młodsi wspólnie zbudowali klimat poczucia sacrum.

Wychowankowie internatu, animatorzy z oratorium oraz parafianie każdego dnia modlili się tekstami nowenny poprzedzającą tę wielką uroczystości, dając nam jasny sygnał, że nadejdzie dzień 31 stycznia. Było to piękne świadectwo ich wiary i zwierzeniu się temu wielkiemu nauczycielowi.

W niedzielę 29 stycznia we wspólnocie parafialnej obchodziliśmy zewnętrzną uroczystość odpustową ku czci św. Jana Bosko założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego. Mszy Świętej odpustowej przewodniczył ks. Leszek Przybylski CSMA, który również całą niedzielę głosił homilie.

W samą uroczystość miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Tomasza Łacha sdb, który w czasie swojej homilii wspomniał o trzech elementach drogi świętości: pokorze poszanowaniu autorytetu i wytrwałości. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, młodzieży, Rodziny Salezjańskiej oraz licznej delegacji duchowieństwa reprezentującej trzy diecezje i cztery dekanaty.

Dzień wcześniej, w poniedziałkowy wieczór sala kameralna wypełniła się gośćmi na tzw. Wieczorze Wdzięczności. Trudno wyliczyć wszystkich zebranych – każdy z nich odgrywał ważną rolę dla Dzieła Salezjańskiego, które wchodzi w 125 rok od swojego powstania tu w Oświęcimiu. Zebrani dobrodzieje, sympatycy i pasjonaci Księdza Bosko wysłuchali cudownego koncertu w wykonaniu zespołu Meloarte z Wadowic. Jak przestało na świętowanie, nie obyło się bez uroczystej kolacji, menu i akcentami dekoracji zaczerpniętymi z ojczyzny Księdza Bosko, czyli z Włoch.

Polecajmy wszystkie nasze sprawy wielkiemu orędownikowi Księdzu Bosko.

Krzysztof Papierz
Fot. Marcin Komajda, Małgorzata Płaczek

« z 2 »