Tegoroczne Triduum Paschalne w naszej parafii było pod wieloma względami niezwykłe. Dla niektórych duchownych były pierwsze w nowym miejscu pracy. Mieliśmy przyjemność usłyszeć grę nowego organisty, a nasze oczy mogły cieszyć się z nowego, pięknego ołtarza. Widzieliśmy także nowe twarze pośród Służby Liturgicznej, a także nieznane dotąd głosy wśród chóru Auxilium.

W tym roku Triduum rozpoczęło się 6 kwietnia. Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. Ryszard Szymeczko. Wielki Czwartek był szczególnym dniem dla posługujących kapłanów. Czytania przygotowali wierni, a Liturgię dopełniał dostojny śpiew Scholi Canticum. W obrzędzie obmycia nóg, przypominającym nam prawdziwą wartość służenia bliźnim, uczestniczyli panowie z chóru Auxillium. Na końcu Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy wykonanej przez Krąg Rodzin działający w naszej Parafii. Refleksyjnej adoracji Najświętszego Sakramentu pomagał wzruszający obraz Jezusa umęczonego.

Obchody Liturgiczne Wielkiego Piątku rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Nieco później miała miejsce ostatnia w tym roku Droga Krzyżowa, którą przeżywaliśmy wspólnie ze św. Janem Pawłem II oraz św. Siostrą Faustyną od których uczyliśmy się trudnej szkoły miłości.

Podczas Liturgii Wielkopiątkowej mieliśmy przyjemność usłyszeć uroczyście śpiewany opis Męki Pańskiej, nad którym refleksje podjął Ks. Dariusz Bartocha. Po ofiarowaniu Bogu najważniejszych naszych próśb, adorowaliśmy Chrystusowy krzyż, by następnie złożyć Pana Jezusa do Grobu. Grób Pański przygotowany został przez wspólnotę neokatechumenatu. Ciało Mesjasza leżało w towarzystwie adorujących, aniołów wśród odcieni bieli i tajemniczej atmosfery nadziei.

Aż do południa Wielkiej Soboty wierni mieli okazję skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki wielogodzinnej, ofiarnej służbie księży w konfesjonałach. Poświęciliśmy także pokarmy, które trafiły na wielkanocny stół. Wigilia Paschalna rozpoczęła naszą radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa. Liturgię poprowadził Ks. Krzysztof Papierz. Cały Kościół rozświetlił się światłem świec symbolizujących Zmartwychwstanie.

Nazajutrz wczesnym rankiem niczym kobiety, które przyszły do grobu przekonaliśmy się że Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał! Procesja rezurekcyjna przeszła rozbrzmiewając radośnie ulicami naszego miasta mimo zapowiadanych opadów. Ksiądz proboszcz Łukasz Krysmalski zachęcał nas do bycia prawdziwymi świadkami Jezusa – zwycięzcy nad śmiercią.

Dziękujemy z serca wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Triduum. Życzymy, aby każdy z was mógł być dla innych rozświetlającym ciemności życia świadkiem prawdziwego Odkupiciela, jedynego Jezusa Chrystusa. ALLELUJA!!!

Tekst: Szymon Sikora

Foto: Salezjanie, Tomasz Daczyński