5 maja 2023 r. pielgrzymi ze Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimia, Szczyrku, Krakowa i Kielc wyruszyli z ks. Łukaszem Krysmalskim, ks. Janem Lisem i ks. Edwardem. O godz. 18:00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

6 maja 2023 r. braliśmy udział w Inspektorialnym Kongresie ku czci NMP Wspomożenia Wiernych w Rumii. Po odsłonięciu Cudownego Obrazu, modlitwie i powitaniu przybyłych Gości odbyły się prelekcje:

  • Przedstawienie historii i teraźniejszości Sanktuarium MWW – ks. Rafał Burnicki SDB, dyrektor, proboszcz i kustosz Sanktuarium
  • Virgo Auxiliatrix – Dziewica Wspomożycielka w nauczaniu Błogosławionego Prymasa – p. Anna Rastawicka, koordynatorka procesu beatyfikacyjnego prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego.

O godz. 11:00 odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Inspektora PLN ks. Tadeusza Itrycha SDB. A o godz. 13:15 miało miejsce Nabożeństwo w Sanktuarium: Patrząc na Cudowny Obraz Maryi Cudownej Rumskiej Wspomożycielki Wiernych oraz akt oddania Matce Bożej. Po koncercie i podsumowaniu Kongresu odbyło się błogosławieństwo z wezwaniem NMP Wspomożycielki Wiernych. Następnie byliśmy w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie u Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele. Uczestniczyliśmy we wzruszającej lekcji historii w Lasach Piaśnickich, miejscu pamięci i martyrologii.

W niedzielę 7 maja po Mszy Świętej w Kniewie wyruszyliśmy do Mechelinek zobaczyć Bałtyk, a następnie w drogę powrotną pod opieką Maryi Wspomożycielki.

Tekst: Maria Kupiec

Foto: Ks. Łukasz Krysmalski