Rocznica wyzwolenia

 

„Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć…” Te słowa Pani Haliny Birenbaum towarzyszyły tegorocznym obchodom 79. Rocznicy Wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz.  Nadszedł czas, gdy Ocalałych jest wśród nas coraz mniej, stąd bezcenna była obecność Świadków historii. 

W tym ważnym wydarzeniu pod opieką pani Marty Chrapczyńskiej uczestniczyła grupa wolontariuszy z naszej szkoły, którzy działają w Miejscu Pamięci Auschwitz.

Uroczystościom zawsze towarzyszom ogromne emocje, czego wyrazem są słowa naszych wolontariuszy:

„Udział w wolontariacie podczas Rocznicy Wyzwolenia był dla mnie niezwykłym przeżyciem. Słowa Pani Haliny zrobiły na mnie ogromnie wrażenie, szczególnie dlatego, iż dotarło do mnie to, że ludzie nie nauczyli się na błędach i nadal na świecie dzieją się tak okropne rzeczy. Myślę, że dla nas młodych ludzi jest to zaszczyt, że możemy posłuchać historii Byłych Więźniów, ponieważ mamy świadomość, że jesteśmy ostatnim pokoleniem które ma taką możliwość”.

„Biorąc udział w 79. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz przeżyłam piękne, pouczające i niezapomniane chwile. Jako uczniowie i młodzi ludzie był to dla nas zaszczyt posłuchać, pomóc i potowarzyszyć Byłym Więźniom w trudnym dla nich momencie. To dla mnie zaszczyt,  brać udział w takim wielkim wydarzeniu. Wiedza, którą zdobyłam podczas tej uroczystości zostanie ze mną na zawsze i postaram się ją jak najlepiej wykorzystać. Po takim pięknym i pouczającym przeżyciu na pewno ponownie wezmę udział w obchodach rocznicowych”.

„Wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau to bardzo ciekawe doświadczenie. Spotkanie Byłych Więźniów i możliwość towarzyszenia Im, chociaż przez chwilę, było niesamowite. Było zimno, ale mieliśmy co robić, więc nikt o tym nie myślał. Na pewno chciałabym za rok znów uczestniczyć w Rocznicy Wyzwolenia obozu”.