W dniach 3 – 9 czerwca 2024 odbyła się pierwsza część spotkania młodzieży z Polski i Niemiec w Bad Liebenzell w Badenii Wirtembergii.  Wymiana realizowana była w ramach projektu „Prawa człowieka wczoraj. Prawa człowieka dziś”, przygotowanego we współpracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Internationales Forum Burg Liebenzell. 

Opiekę merytoryczną nad uczestnikami sprawowała pani Stanisława Piotrowska z działu edukacyjnego MDSM w Oświęcimiu. Naszą szkołę, pod opieką pani Marty Chrapczyńskiej, reprezentowało 11 osób z klas 2LB, 3LA oraz 2TI,  które wraz z rówieśnikami z gimnazjum z miejscowości Weil der Stadt przez tydzień w historycznym miejscu miały okazję do integracji, m.in. na zamku w Bad Liebenzell.

Na wymianie mieliśmy szansę zapoznać się z procesem przekształceń ideologii antysemityzmu, czyli jak wpłynęła ona na współczesny świat. W trakcie trwania projektu zrozumieliśmy, jak ważny jest nasz punkt widzenia i pomimo różnic odnaleźliśmy wspólny język.

Mieliśmy okazję pojechać do miejscowości Grafeneck. Jest to jeden z ośrodków, w którym w trakcie II wojny światowej przeprowadzona została Akcja T4. Tutaj właśnie już w styczniu 1940 rozpoczęto eksterminację niepełnosprawnych z rejonu Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii. Zamek w Grafeneck był pierwszym miejscem w III Rzeszy, gdzie na masową skalę zabijano ludzi w komorach gazowych. Wysłuchaliśmy opowieści krewnej ofiary zbrodni nazistowskiej, która udzieliła nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Kolejnego dnia zwiedziliśmy przepiękne miasteczko Calw – miejsca urodzin niemieckiego laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury Hermanna Hesse. Poznaliśmy tam ulubione miejsca naszych niemieckich kolegów i koleżanek.

Podczas warsztatów mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak działa na człowieka propaganda, jaki wpływ na nasze decyzje mają media społecznościowe oraz kampanie wyborcze.

Wieczorami spędzaliśmy czas integrując się poprzez gry, rozmowy i wspólne tańce. Było to dla nas niezapomniane przeżycie. Udział w wymianie umożliwił nam szkolenie swoich umiejętności porozumiewania się w językach obcych oraz poznanie nowej kultury. Nie możemy się doczekać, aż to my jesienią w MDSM w Oświęcimiu ugościmy nowych znajomych.

Zachęcamy do przeczytania refleksji uczestników 🙂 – poniżej…

Serdeczne podziękowania składamy Pani Stanisławie Piotrowskiej z MDSM w Oświęcimiu.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wspierała finansowo projekt spotkania młodzieży.

„Podczas wymiany polsko-niemieckiej miałam okazję doświadczyć nie tylko różnorodności kulturowej, ale również nawiązać cenne znajomości i zdobyć nowe perspektywy na świat. Spotkanie z naszymi niemieckimi rówieśnikami okazało się nie tylko nauką języka, ale przede wszystkim wymianą doświadczeń i poglądów na różnorodne tematy. Zauważyłam, jak wiele możemy się nauczyć od siebie nawzajem, nawet pomimo różnic językowych i kulturowych.
Podczas wspólnych warsztatów, wycieczek i codziennych rozmów dowiedziałem się wiele o niemieckiej historii, codziennym życiu i tradycjach, o których nigdy wcześniej nie słyszałam. Wymiana wiedzy i doświadczeń pomogła nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Ważnym elementem tej wymiany była również refleksja nad przeszłością. Rozmowy o historii antysemityzmu, propagandzie, osobach niepełnosprawnych umieszczanych w Grafeneck, były niekiedy trudne, ale jednocześnie uważam je za konieczne. Dzięki nim uświadomiłam sobie, jak ważne jest zdobywanie wiedzy na ten temat i pamięć o przeszłości, aby uniknąć powtórzenia tych samych błędów. Bardzo doceniam, że miałam możliwość wypowiadać się na tak ważne tematy, jednocześnie wysłuchując tego co inni mają wartościowego do powiedzenia. Nawiązałam również dużo nowych znajomości, które mam nadzieję, przetrwają wiele lat.”

„Myślę, że wymiana w Bad Liebenzall była wspaniałym doświadczeniem. Poznałam nowych ludzi i sprawdziłam swoje umiejętności w językach obcych. Odwiedziliśmy Graffeneck – miejsce zbrodni nazistowskich na osobach niepełnosprawnych. Dowiedziałam się nowych informacji na temat historii, o których wcześniej tylko słyszałam. Uważam, że tworzenie kampanii było ciekawym eksperymentem. Zwiedzanie Kalf, wspólne rozmowy, zajęcia integracyjne. To wszystko było niezapomniane. Cieszę się, że mogłam być tego częścią.”

Tekst: uczestnicy, Marta Chrapczyńska
Zdjęcia: Marta Chrapczyńska, Stanisława Piotrowska

« z 2 »