„Polecam formować jedno serce i jedną duszę, by służyć Bogu przez praktyki pobożne i miłosierne”

W tym roku świętowanie uroczystości św. Jana Bosko w naszej oświęcimskiej Rodzinie Salezjańskiej trwało dwa dni. W Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych gościliśmy ks. Krystiana Sukiennika SDB, który przewodniczył Mszy świętej i wygłosił do zgromadzonych Słowo Boże. Salezjanin przyjechał na uroczystości z Tarnowskich Gór, gdzie na co dzień posługuje w Oratorium.

W niedzielę, 2 lutego została odprawiona uroczysta Msza święta z udziałem parafian i gości przybyłych do Oświęcimia. Szczególny wymiar salezjańskiego święta podkreśliła oprawa muzyczna zapewniona przez Młodzieżową orkiestrę salezjańską w Oświęcimiu oraz dziecięcą scholę „Boskie Nutki”. Na Mszy świętej nie zabrakło również członków Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, którzy odnowili swoje przyrzeczenia.
Święto Ofiarowania Pańskiego to wedle polskiej tradycji ostatni dzień, kiedy można śpiewać kolędy
i pastorałki. Dlatego na zakończenie okresu kolędowego, wieczorem w kościele odbył się koncert zespołu Pieśni i Tańca „Młode Juhasy” oraz zespołu „Południcy” z Fundacji Rozwoju Muzyki i Kultury Ziem Górskich „Karpathia”. Koncert pt. „Karpackie kolędowanie ze św. Janem Bosko” zgromadził wielu widzów, którzy chętnie zaangażowali się we wspólny śpiew kolęd, a na koniec nagrodzili artystów owacjami na stojąco. Występ muzyków wzbogacony o motyw świątecznej kultury góralskiej w postaci opowiadań o zwyczajach bożonarodzeniowych i noworocznych, został zrealizowany w pięknej oprawie muzycznej i świetlnej. Radość płynąca od św. Jana Bosko udzieliła się wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Drugi dzień świętowania należał do salezjańskiej młodzieży. Wspólnie z nią obchodziliśmy święto patrona i założyciela dzieła salezjańskiego – św. Jana Bosko w poniedziałek, 3 lutego.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza święta. Po przeżytej liturgii wszyscy wspólnie zasiedli do ciepłego posiłku. Była to również świetna okazja do rozmowy i zapoznania z pozostałymi członkami wspólnoty.
Następnie przyszedł czas na tradycyjną salezjańską Tombolę prowadzoną jak co roku przez ks. Krzysztofa Papierza. Rywalizacja była zawzięta, a na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody. Po rozdaniu wszystkich upominków świętowanie zakończyło się salezjańskim słówkiem.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

« z 2 »

Tekst: Magda Baranowska, Marta Kaleta
Foto: Małgorzata Latawiec, Marta Kaleta