Szkoła to nie budynek, czy instytucja, to ludzie! Dlatego ten jubileusz to Święto nas wszystkich, wszystkich związanych ze Szkołą Salezjańską w Oświęcimiu, wszystkich, dla których stała się ważnym miejscem!

Jubileusz 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego  w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce. 200 lat temu ks. Bosko miał sen, w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą. Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu! Mija 125 lat od kiedy Salezjanie rozpoczęli działalność wychowawczo-edukacyjną w oświęcimskim Casa Madre (najstarszym salezjańskim domu w Polsce).

Historia

Od początku swojej obecności salezjanie podjęli starania o pozwolenia na prowadzenie działalności wychowawczo-edukacyjnej. Pozwolenia na takie działania od c.k. Namiestnictwa otrzymali 29 stycznia 1899 roku. 1 maja 1899 roku salezjanie zamieszkali w wynajętym budynku przy ul. Kęckiej 79, obecnie Jagiełły 37, przyjmując pierwszych wychowanków: Franciszka Niemczyka, Ludwika Dąbrowskiego i Marka Roszkowskiego. Dom ten nazywany był starym zakładem, a mieszkanie to składało się z 10 pokoi na parterze, obszernego strychu, pięknego ogrodu, stajni i suteren, które dawniej były więzieniem. Tak zapoczątkowaliśmy istnienie niższego gimnazjum humanistycznego, prowadząc zajęcia z 16 wychowankami; w roku szkolnym 1901/1902 było już 62 uczniów gimnazjum. Tego samego roku rozpoczęła działalność szkoła rzemieślnicza z 18 uczniami: 5 na dziale ślusarskim, 3 na stolarskim, 6 na krawieckim, 4 na dziale szewskim. W 1914 roku uczniów było już 167. Nasza szkoła jako jedyna szkoła zawodowa od Władywostoku po Łabę przetrwała cały czas komunizmu i nie była zamknięta.

Obecnie prowadzimy Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu obejmujący: Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Salezjańskie Publiczne Technikum, oraz Salezjańską Publiczną Szkołę Branżową I stopnia.

Obchody

Świętowanie jubileuszu odbywało się przez cały weekend. Wielkie obchody Jubileuszu odbyły się w dniach 18-19 maja 2024 roku i obejmowały liczne przestrzenie: XIII Piknik Rodzinny organizowany przez społeczność Szkoły; Noc Muzeów, podczas której chętni mogli zwiedzić Zakład Salezjański, Szkołę, podziemia, Sanktuarium oraz Kaplicę św. Jacka; Zjazd Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich; oraz oficjalne obchody kończące uroczystości jubileuszu 125 lat Zespołu Szkól Salezjańskich w Oświęcimiu.

Piknik Rodzinny

Było Bosko! Salezjańska radość, rodzinna atmosfera, wiele atrakcji! Bez wątpienia tego dnia św. Jan Bosko ze szczególną dumą patrzył z nieba na Oświęcim, któremu patronuje! XIII Salezjański Piknik Rodzinny po raz kolejny zgromadził setki młodszych i starszych, a każdy znalazł coś dla siebie.

Koncerty, nagrody, zabawy, pyszne jedzenie oraz liczne propozycje kulturalne i sportowe znów przyciągnęły tłumy mieszkańców Oświęcimia i okolic, a na dodatek tegoroczna edycja była szczególna i absolutnie wyjątkowa ponieważ przypadała na świętowanie 125 lat jubileuszu Szkoły!

18 maja 2024 roku obchodząca 125 urodziny Szkoła Salezjańska w Oświęcimiu otwarła swoje podwoje dla wszystkich. Organizatorem wydarzenia jest Rada Rodziców, Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego oraz cała salezjańska społeczność – nauczyciele, Salezjanie, samorząd szkolny oraz uczniowie.

Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem artystów i lokalnych organizacji, które chętnie prezentują swoje umiejętności i angażują się w organizację, podnoszą rangę wydarzenia, przyciągając dużą liczbę uczestników. Występy utalentowanej młodzieży, orkiestry szkolnej, grup tanecznych, pokazy sztuk walki, tresura psów – to tylko część tego czego mogliśmy doświadczyć w tym roku.

Świętowanie

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 19.05. w niedzielę z murach Szkoły i Sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych. Po wspólnej kawie i okazji na powspominanie starych dobrych i nowych nie gorszych czasów, zaproszeni goście zostali zaproszeni do sali teatralnej. Następnie dowiedzieli się więcej o historii działalności wychowawczej salezjanów w Oświęcimiu słuchając krótkiego wykładu ks. prof. KUL dr hab. Waldemara Żurka SDB. Goście jubileuszowi wysłuchali także pięknych brzmień muzyki zespołu Byłych Wychowanków Salezjańskich, oraz śpiewu chóru Byłych Wychowanków Salezjańskich – chóru Auxilium.

Następnie na scenie jubileuszowej głos zabrali zaproszeni goście. Pani Iwona Gibas, członkini zarządu województwa małopolskiego wręczyła Dyrektorom Zakładu oraz Szkoły uhonorowała Salezjanów nagroda marszałka województwa małopolskiego za działalność edukacyjną. Dowody uznania oraz upominki zadedykowali władzom Szkoły oraz Dzieła także p. wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka, oraz p. Prezydent Janusz Chwierut.

Na zakończenie obecni mogli podziwiać spektakl teatralny w wykonaniu wychowanków Internatu Salezjańskiego – grupy „Qui poro quo” , w reżyserii p. Róży Grzywacz, pt. „Romeo i Julia, sześć dni, które wstrząsnęły światem”. Na Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych słynny znawca teatru ks. Tadeusz Lewicki SDB oglądając ze łzami radości ten spektakl powiedział, że właśnie tak wyglądał teatr ks. Bosko, może Szekspir byłby zdziwiony, ale na pewno zadowolony.

Następnie podczas uroczystej Mszy Świętej dziękowaliśmy Bogu za 125 lat spełnionego snu ks. Bosko. Słowo wygłosił ks. Marek Studentski, Wikariusz Generalny, reprezentujący na obchodach Ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, bp. Romana Pindla.

Całość świętowania dopełnił wspólny posiłek i piknik na świeżym powietrzu. Wspaniale było być tutaj razem z całą społecznością Szkoły i Miasta, to wspomnienie zostanie z nami na zawsze. Dziękujemy gościom i artystom którzy uświetnili tę uroczystość. Wdzięczni za to dobro, które dzieje się tutaj od 125 lat, pamiętajmy, że to nasze historie tworzą to miejsce.

« z 3 »
« z 3 »