Muzyka u Salezjanów

Muzyka towarzyszy codziennemu życiu domu salezjańskiego. Ksiądz Bosko często mawiał: dom salezjański bez muzyki jest jak dusza bez ciała, czasami słowo dom zamieniał na Oratorium, ale treść była taka sama. Salezjanie doskonale wiedzą, że młodzież lubi muzykę, a ta ją porywa, uszlachetnia, uszczęśliwia, rodzi entuzjazm, raduje i ubogaca wewnętrznie. Muzykująca młodzież była zawsze wizytówką salezjanów i ich systemu wychowawczego.

Ojciec święty Franciszek z racji obrad XXVIII Kapituły Generalnej przekazał salezjanom 10 myśli, a wśród nich taką: Hałas oratoriów. Jestem pewien, że  hałas i krzyk oratoriów będzie najlepszą muzyką, najbardziej skuteczną, pozwalającą Duchowi Świętemu ożywić charyzmatyczny dar waszego założyciela. Nie zamykajcie okien na ten hałas w tle…

Przyjmujemy te młodzieńczą muzykę i wspieramy każdą inicjatywę dającą młodzieży szansę na zaangażowanie i twórczość.

Chór Byłych Wychowanków Salezjańskich „Auxilium”

Prowadzący:

Mirosław Kramarczyk
Tel. +48 502 597 917
mirkra7@gmail.com

Chór Auxilium powstał w 1982 roku. Członkowie chóru pochodzili i nadal pochodzą z grona Byłych wychowanków Salezjańskich.

Swoim śpiewem uświetniają wiele uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Przez lata swojej działalności koncertowali w wielu miejsca w Polsce i kilka państwach w Europie. Chór ma swoje próby we wtorki i piątki o godz. 17.00.

Łaska

Prowadzący:

ks. Paweł Bróż
Tel. +48 609667709
pawelbroz@sdb.krakow.pl

Zespół Łaska powstał na potrzeby przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 roku.  Pierwszy koncert zespół dał 1 maja 2022 roku, kolejne już trudno policzyć. Członkami zespołu są oratorianie z Oświęcimskiego Oratorium.

Próby odbywają po ogłoszeniu.

Projekt Fausystem

Prowadzący:

Piotr Mirecki
Tel. +48 602 299 460
projektfausystem@gmail.com

Salezjanie z Oświęcimia zostali poproszeni o przygotowanie scholi na Savionalia w 2006 roku. Po tym pierwszym występie schola prowadziła nadal działalność pod nazwą „La Gioia”.  W 2013 roku rozpoczęły się przygotowania do ŚDM w Krakowie. Na potrzeby tych spotkań Powstał Projekt Fausystem, którego częścią byli uczestnicy chóru La Gioia. Dziś Fausystem jest zespołem z towarzyszącym mu chórem, a próby odbywają się w soboty od godz. 10.00.

 

Salezjańska Orkiestra Młodzieżowa

Prowadzący:

Roman Marczyński
Tel. +48 662 147 403

Orkiestra Młodzieżowa „Sokoły” została odnowiona przez ks. Zenona Latawca w 2007. Członkami orkiestry są uczniowie i wychowankowie salezjańskiej szkoły.  Orkiestra zagrała wiele koncertów, także poza granicami kraju a w repertuarze ma wiele utworów niekojarzonych z orkiestrami dętymi np. muzykę filmową, utwory zespołów popowych czy rockowych. Orkiestra ma swoje próby w poniedziałki i środy o godz. 15.15 oraz w niektóre soboty o godz. 9.00.

 

Salezjański Mocny Skład

Prowadzący:

Piotr Mirecki
mireckipiotr@wp.pl

Małgorzata Mirecka
Tel.: +48 602440930

Zespół szkolny o nazwie Salezjański Mocny Skład (SMS) powstał w 2020 roku. Lockdown nie pozwolił na prowadzenie prób. Odnowiony skład rozpoczął próby od września 2021 roku. Zespół powiększa swoje instrumentarium i repertuar.

Próby w środy o godz. 14.20 instrumentalna a o 15.20 całego składu.

Schola dziecięca

Prowadzący:

Jolanta Zapała

Dziecięca schola funkcjonuje od wielu lat. W tym czasie zmieniali się prowadzący scholę, a jej uczestnicy z czasem zasilali inne zespoły czy chóry. Prócz wakacji w każdą niedzielę schola animuje liturgię o godz. 11.30 z większym udziałem dzieci w sanktuarium.

Próby odbywają się w soboty od godziny 9.30.

 

Schola liturgiczna „Canticum”

Prowadzący:

Krystian Łysak
Tel. +48 504139940
krystianmuzor@gmail.com

Schola liturgiczna „Canticum” powstała na potrzeby liturgii Triduum w 2012 roku. Po tym pierwszym „sukcesie” zdecydowano, by schola prowadziła nadal swoją działalność. Dziś  zachwyca swoim śpiewem w każde Triduum oraz inne liturgiczne uroczystości. Zwykle prowadzona jest przez organistów z sanktuarium.

Próby odbywają we wtorki o godzinie 18:45.