Pomagamy Ukrainie

Salezjanie w Bóbrce, Przemyślanach, Żytomierzu, Korostyszewie i Odessie są ze swoimi parafianami i uczniami w szkołach. Miejscowa ludność chroni się w domach rekolekcyjnych i w podziemiach szkół, a część parafian udaje się na front.

Organizujemy dla nich zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy oraz środków finansowych, które przekażemy naszym placówkom misyjnym.

Można pomóc wpłacając darowiznę, za którą będziemy mogli zakupić potrzebne rzeczy m.in. generatory prądu oraz to, czego będzie na bieżąco potrzeba.

Kontakt we wszelkich sprawach

ks. Dariusz Bartocha sdb – 607 068 468
ks. Bogusław Zawada sdb – 603 183 018
salezjanieoswiecim@gmail.com

Strona Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie (ENGLISH, ESPAÑOL, ITALIANO, DEUTSCHE).
Strona Polskiego Rządu: Pomagam Ukrainie.

Darowizny, wsparcie finasowe

1. Darowizny finansowe można przekazać poprzez stronę Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie. (kliknij link).
2. W sanktuarium przy ołtarzu św. Józefa wystawiona jest skarbona na jałmużnę postną, która zostanie przeznaczona na ten cel.
3. Jeśli dla kogoś wygodniejszą formą jest przekazanie gotówki, można to uczynić u nas – proszę zgłosić się na portiernię domu Salezjanów.

Jakie rzeczy można przekazać?

Potrzebne są przede wszystkim środki opatrunkowe (bandaże, plastry, środki odkażające, sól fizjologiczna itp.), żywość z długim terminem przydatności (konserwy, ryż, kasza, makaron, słoiczki dla dzieci). Rzeczy zostaną w największej części przekazane na Ukrainę do miejsc, w których zgromadzeni są uciekinierzy oraz w małej części zużyte na potrzeby osób przyjętych w Polsce. Zasadniczo nie zbieramy odzieży z wyjątkiem docelowej pomocy dzieciom i mamom przebywającym u nas w domu.

 
Gdzie i kiedy?

Rzeczy można przynosić  do domu Salezjanów w Oświęcimiu ul. Jagiełły 10, każdego dnia w godzinach 8-18, kontakt poprzez portiernię. W sytuacjach szczególnych oraz w razie pytań prosimy o kontakt: 607 068 468 ks. Dariusz Bartocha sdb lub 603 183 018 ks. Bogusław Zawada sdb.

Wsparcie duchowe

Każda pomoc jest ważna, prosimy więc także o modlitwę. Modlimy się na każdej mszy w sanktuarium, modlimy się, na przewie w szkole i każdego zapraszamy do modlitwy.

Polecamy też praktyki pokutne np. ścisły post w piątki.

Zasady przyjmowania gości z Ukrainy

Wszelkie inicjatywy prosimy konsultować z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która:
– zapewnia pomoc organizacyjną (zasady prawne, zobowiązania, możliwość kwaterunku);
– pomaga w transporcie darów;
– prowadzi zbiórkę rzeczy i ich dystrybucję do potrzebujących;
– pozostaje w stałym kontakcie z urzędami państwowymi, zapewniając w ten sposób pomoc długofalową z możliwością subwencji zewnętrznych na pokrycie kosztów.

Prowadząc działania w sposób niesformalizowany, można narazić się na niepotrzebne koszty i problemy związane z kwestiami organizacyjnymi i materialnymi:
– osoby, którym niesiemy pomoc muszą posiadać status uchodźcy uzyskiwany poprzez stosowną rejestrację na granicy Polsko-Ukraińskiej bądź w punkcie przy Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie i w Katowicach;
– decydując się na przyjęcie uchodźców do zamieszkania w sposób niesformalizowany należy liczyć się z pomocą długofalową, koniecznością pomocy w załatwieniu najpotrzebniejszych spraw w urzędach, szkołach, czy też w dostępie do pomocy medycznej;
– osoby posiadające status uchodźcy mają zapewnioną bezpłatną pomoc medyczną w ramach NFZ oraz darmowe przejazdy w środkach komunikacji publicznej;
– bywa, że próby samodzielnego przywiezienia uchodźców z granicy kończą się niepowodzeniem, stąd warto uczestniczyć w skoordynowanych działaniach;
– pomocy należy udzielać roztropnie z zachowaniem zasady ograniczonego zaufania.

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej prosi o przyjmowanie i przekazywanie darów rzeczowych zgodnie z poniższym wykazem:
– woda pitna w zgrzewkach;
– artykuły żywnościowe z długim terminem ważności (suche, puszki);
– poduszki, kołdry, pościel;
– materace, śpiwory, koce, karimaty;
– środki medyczne i higieniczne;
– pompy infuzyjne;
– ciepła odzież, bielizna – wyłącznie nowa!
– artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne).