Projekty w trakcie realizacji:
KONTAKT W SPRAWIE PROJEKTÓW:
Biuro projektów Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego
ul. Jagiełły 10, pokój nr 21, tel. 33 844 34 64 wew. 182, salezjanie.projekty@gmail.com
Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria Krakowska p.w. św. Jacka uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej dla projektu pn. Dobry zawód, dobra praca. Kształcenie zawodowe w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego.
Numer projektu: FEMP.06.11-IP.01-0124/24
Podmiotem realizującym projekt jest Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.
Grupa docelowa: uczniowie i uczennice Salezjańskiego Publicznego Technikum i Salezjańskiej Publicznej Szkoły Branżowej I Stopnia
Celem projektu jest wspieranie równego dostępu 220 uczniów i uczennic Salezjańskiego Publicznego Technikum i Salezjańskiej Publicznej Szkoły Branżowej I Stopnia do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności uczniów z grup w niekorzystnej sytuacji, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami do VI.2029r.
Zadania obejmują udział 220 uczniów i uczennic w wakacyjnych stażach uczniowskim oraz kursy ECDL, Microsoft, SEP, spawania oraz montażu pomp ciepła.
Profesjonalne kursy i staże w przedsiębiorstwach
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
Zadanie 1: Nabywanie dodatkowych kwalifikacji przez uczniów
Formy wsparcia obejmują:
- DWA KURSY CERTYFIKOWANE PRZEZ MICROSOFT:
- KURS DP 300T00 ADMINISTROWANIE RELACYJNYMI BAZAMI DANYCH NA PLATFORMIE MICROSOFT AZURE Długość szkolenia: 28 h, ilość uczestników: 32, 4 edycje
- KURS AZ 800T00 ADMINISTROWANIE INFRASTRUKTURĄ SYSTEMU WINDOWS SERVER HYBRID CORE Długość szkolenia: 32 h, ilość uczestników: 32, 4 edycje
- Kurs informatyczny ECDL STANDARD S8 – CAD 2D, 40h, 60 uczestników, 5 edycji.
- Trzy kursy umożliwiające uzyskanie kwalifikacji:
- Kurs spawania MAG 135 – teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczniów i uczennic do uzyskania uprawnień do spawania metodą MAG blach lub rur, ilość h: min. 145, ilość uczestników: 100, 5 edycji
- Kurs SEP – kurs elektryczny G1 na uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu nie wyższym, niż 1 kV dla 16 osób zgodnie z obowiązującymi przepisami, wraz z egzaminem dla 16 osób w uprawnionej jednostce oraz wydaniem zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJI G-1E. Ilość h: min. 30h, w tym min. 10 h zajęć praktycznych, 16 uczestników, 2 edycje.
- Instytucja certyfikująca: Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
- Kurs montażu pomp ciepła wraz z uprawnieniami SEP.
- Ramowy program: rodzaje pomp ciepła, dobranie mocy urządzenia, instalacja pomp ciepła wykorzystujących właściwości fizyczne substancji zwanych chłodziwami do odprowadzania ciepła ze środowiska i uwalniania go do cieplejszego otoczenia, w sposób sprzeczny ze spontanicznym przepływem ciepła, tworzenie niezbędnych otworów i instalacja części pompy ciepła wew. i na zew., narzędzia i materiały do montażu, montaż części chłodniczej, montaż części hydraulicznej, podłączanie energii elektrycznej i wszelkich przewodów (wymagane uprawnienie SEP gr I), konfiguracja pompy ciepła.
- 40uczestników, 5 edycji Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu, uczniowie zdobędą kompetencje niezbędne do montażu urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz otrzymają uprawnienia SEP niezbędne do podłączania energii elektrycznej i wszelkich przewodów oraz konfiguracja pompy ciepła.
Kursy będą prowadzone przez firmy szkoleniowe. Kursy ECDL oraz oba kursy Microsoft będą prowadzone na terenie szkoły, w rozbudowanej pracowni informatycznej utworzonej w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Na potrzeby realizacji tych kursów zakupione zostaną komputery i monitory, monitor interaktywny z nagłośnieniem oraz biurka komputerowe z krzesłami. Tym samym utworzona w celu kształcenia online pracownia informatyczna MChE rozszerzy swoje możliwości dydaktyczne w zakresie IT o obszar kształcenia praktycznego. Pozostałe kursy odbywać się będą na terenie Oświęcimia lub w najbliższej okolicy.
Zadanie 2: Program współpracy z pracodawcami – staże
W ramach zadania przeprowadzone będą staże uczniowskie, których program zostanie opracowany we współpracy z przedsiębiorstwami.
Staże zostaną zrealizowane w wymiarze min. 150h/os. w okresie VI-VIII. 2024 – 2028.
Pomiędzy szkołą a przedsiębiorstwami oraz pomiędzy szkołą a uczniami zostaną zawarte umowy dot. realizacji stażu.
Dzięki dodatkowym stażom zwiększy się ilość godzin praktycznej nauki zawodu. Ponadto nauka zawodu odbędzie się w rzeczywistych warunkach pracy.
Po zrealizowaniu programu stażu uczniowie otrzymają stypendium.
Zadanie 3: Działania z obszaru doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz orientacji zawodowej
Zadanie stanowi kontynuację i rozszerzenie oferty doradztwa edukacyjno – zawodowego w Szkolnym Punkcie Informacji i Kariery (SPInKa) utworzonym w ramach działania 10.2.2. RPO WM.
Każdy uczeń i uczennica skorzysta z minimum 2h indywidualnego doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Doradztwo będzie kierowane w pierwszej kolejności do osób z grup w niekorzystnej sytuacji. Uczniowie przed rozpoczęciem kursów i staży, otrzymają wsparcie doradcze uwzględniające analizę ich potrzeb rozwojowych, np. przy wykorzystaniu modelu Bilansu Kompetencji https://walidacja.ibe.edu.pl/metody/pl/metody-walidacji/bilans-kompetencji, a także będą zachęcani do założenia „Mojego portfolio” https://mojeportfolio.ibe.edu.pl/ lub konta na Europass w celu dokumentowania i gromadzenia informacji na temat posiadanych umiejętności, kompetencji i kwalifikacji.
Wyposażenie uczniów w wiedzę o stanowiskach i warunkach pracy w danej branży, a także wsparcie w poznaniu mocnych i słabych stron uczniów w celu odniesienia ich do konkretnego zawodu będzie prowadzone przez pracującego w SPInKa doradcę w formie:
– doradztwa indywidualnego (min. 2h) i grupowego (1h)
– 2 wizyt w zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego instytucjach popularyzujących naukę i innowacje (w tym fablab lub Cogiteon)
W celu stworzenia przestrzeni wolnej od dyskryminacji, przyjaznej, wspierającej i otwartej na osoby w różnej sytuacji, wszyscy uczniowie wezmą udział w warsztatach z zakresu przeciwdziałania przemocy, dyskryminacji lub nierówności.
- Czas trwania: 4 h x 5 cykli
- Forma: warsztaty grupowe dla 20-52 uczestników rocznie
Jest to bezpłatna oferta dodatkowa dla uczniów szkoły zawodowej i technikum.
Planowane efekty, rezultaty projektu:
- 220 uczniów i uczennic zostanie objętych wsparciem
- 122 uczniów i uczennic będzie uczestniczyło w stażach uczniowskich
- 2 szkoły zostaną objęte wsparciem
- 220 uczniów i uczennic będzie uczestniczyło w doradztwie zawodowym
- 5 uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, zostanie objętych wsparciem
- 1 obiekt edukacyjny zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- 2 obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (dostosowanymi obiektami będą budynek główny szkoły oraz plac parkingowy)
- 5 osób z niepełnosprawnościami zostanie objętych wsparciem w programie
- 176 uczniów i uczennic nabędzie kwalifikacje po opuszczeniu programu zostanie opracowanych 9 programów staży uczniowskich
Całkowity koszt projektu: 2 579 653,55 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 2 321 688,19 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie.
REKRUTACJA NA STAŻE ZAGRANICZNE
Zapraszamy uczniów klas:
- II-III MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
- II-III OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJACYCH
- II-III STOLARZ
- II-V TECHNIK MECHANIK
- II-V TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
- II-V TECHNIK TECHNOLOGII DREWNA
do udziału w miesięcznych stażach w ramach programu Erasmus+ we Włoszech oraz w Hiszpanii.
Staże trwają 26 dni + 2 dni podróży.
Planowany termin: maj 2025 (grupa I), czerwiec/lipiec (grupa II).
Ilość miejsc: 17
Kryteria rekrutacyjne:
- pozytywna ocena z języka obcego na zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- status ucznia II-III klasy w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych / operator obrabiarek skrawających, stolarz lub status ucznia II-V klasy w zawodzie technik technologii drewna, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych
- jak najwyższa średnia ocen końcoworocznych w r. szk. 2023/2024
- jak najwyższa ocena zachowania w r. szk. 2023/2024
Dokumenty zgłoszeniowe są do pobrania w biurze projektów oraz przez Librus.
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w październiku.
Uczniowie będą uczestniczyć w 15h zajęć z przygotowania kulturowego oraz 20h zajęć z przygotowania językowego. Zajęcia będą prowadzone na terenie szkoły lub on-line.
Wypełnione i podpisane przez rodziców dokumenty przyjmowane są w Biurze Projektów w terminie do 16 października 2024r.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Biurze Projektów
tel. 33 844 34 64 wew. 182
e-mail: projekty@salezjanie.edu.pl
Zapraszamy
Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – 1 połowa XIV wieku – konserwacja elewacji zewnętrznej sanktuarium – elewacja południowa nawy – część górna nad tarasami. Zakres obejmuje: konserwacje 4 okien, 3 skarp, remont oszklenia i gzymsu. Koszt to: 495.612.94 złotych.
Dotacje:
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu – 35.000 zł
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – 100.000 zł
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Departament Ochrony Zabytków – 223.000 zł
Suma dotacji: 358.000 zł
Wkład własny: 137.612.94
Całość inwestycji: 495.612.94 zł
KURS – TECHNIK TECHNOLOGII DREWNA
Rekrutacja trwa do 31.08.2024
Numer zadania. Program: Kurs prowadzony będzie zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie “Prawo oświatowe” (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r.)
OGŁOSZENIE O REKRUTACJI NA KURS
Kwalifikacja DRM.08: Organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych (kurs dla absolwentów szkół branżowych, zawodowych lub KKZ, w tym posiadających ukończoną kwalifikację DRM.04)
Nauka na KKZ jest bezpłatna.
TERMINY REKRUTACJI:
Rekrutacja trwa do 31.08.2024
Zachęcamy do kontaktu i zapisów:
Telefon 33 844 34 64 wew. 182
kom.+48 510163518,
e-mail: projekty@salezjanie.edu.pl
Kurs prowadzony będzie zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie “Prawo oświatowe” (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r.)
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o nieodkładanie decyzji o złożeniu dokumentów rekrutacyjnych na ostatnią chwilę.
WYMAGANE DOKUMENTY:
- Kandydaci na kwalifikacyjne kursy zawodowe zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
1. Wniosku o przyjęcie - Zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184)
- Jednej aktualnej fotografii podpisana imieniem i nazwiskiem wraz z numerem PESEL.
Skierowanie na badanie lekarskie można odebrać osobiście w Centrum (prosimy o umówienie telefonicznie lub e-mailowo terminu wizyty). Prośbę o wystawienie skierowania należy przesłać na adres: projekty@salezjanie.edu.pl Badanie należy wykonać we własnym zakresie w dowolnym ośrodku medycyny pracy (badanie to nie jest refundowane, Centrum nie ma w tym zakresie podpisanej umowy z żadnym ośrodkiem medycyny pracy).
Do wniosku można dołączyć dodatkowe oświadczenia lub dokumenty, które są uwzględniane w procesie rekrutacji (złożenie poniższych dokumentów nie jest obowiązkowe):
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność
- orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne
FORMA SKŁADANIA DOKUMENTÓW:
Dokumenty należy składać osobiście lub przez osobę upoważnioną w siedzibie Centrum do 31.08.2024 w godzinach od 08:00 do 14:00, ul. Jagiełły 10, pokój 21
(parter). W przypadku braku możliwości stawienia się w Centrum w tych dniach i godzinach bardzo prosimy o kontakt e-mailowy lub telefoniczny, co pozwoli na umówienie innego terminu złożenia dokumentów.
e-mail: projekty@salezjanie.edu.pl
tel.: 844 34 64 wew. 182
Więcej informacji na stronie: https://salezjanieoswiecim.pl/centrum-ksztalcenia/
Dobry zawód, dobra praca. Salezjańskie Centrum Kompetencji Zawodowych w Oświęcimiu
Okres realizacji: 2017.02.01 – 2023.10.30.
Numer zadania. Program: 10.2.2 Kształcenie zawodowe uczniów. Małopolski Regionalny Program Operacyjny (MRPO)
OGŁOSZENIE O REKRUTACJI NA KURSY 2022/2023
Trwa nabór na kursy realizowane w ramach projektu pn. „Dobry zawód, dobra praca. Salezjańskie Centrum Kompetencji Zawodowych w Oświęcimiu”
Jest to bezpłatna oferta dodatkowa dla uczniów szkoły branżowej i technikum.
Formularze zgłoszeniowe są do pobrania w Biurze Projektów, zostały także wysłane do uczniów przez system LIBRUS.
Wypełnione dokumenty są przyjmowane w biurze projektów.
Szczegółowych informacji w zakresie poszczególnych kursów udzielają:
Maria Walczak-Leśniak, tel. 33 844 34 64 wew. 182
e-mail: salezjanie.projekty2@gmail.com
oraz nauczyciele: p. Radosław Piela, p. Szymon Matyja, p. Michał Homa
Rekrutacja odbywa się na następujące kursy:
- kurs spawania na terenie szkoły
- kurs spawania poza szkołą w firmie szkoleniowej
- kurs obsługi wózków jezdniowych z egzaminem UDT
- szkolenie F-gazy
- kurs SEP – uprawniający do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJI G-1E
na wyżej wymienione kursy przyjmowani będą uczniowie, którzy ukończyli 18 lat.
- kurs Wykonywanie obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie
- kurs Wykonywanie obróbki drewna na obrabiarkach sterowanych numerycznie
na wyżej wymienione kursy przyjmowani będą uczniowie klas I-IV
Termin przyjmowania zgłoszeń na pierwszą turę kursów: do 16 września
Termin przyjmowania zgłoszeń na kolejne tury kursów: 31.01.2023
Kolejne kursy będą się rozpoczynały w systemie ciągłym, na podstawie zapisów i złożonych dokumentów.
Kursy F-gazy i SEP można łączyć z pozostałymi kursami.
Preferencyjne kryteria rekrutacji:
– jak najwyższa średnia ocen końcoworocznych w roku szkolnym poprzedzającym rekrutację
– jak najwyższa ocena zachowania
– jak najwyższa klasa T/branżowa szkoła
– płeć żeńska
– nie skorzystanie z żadnej formy wsparcia lub skorzystanie z mniejszej ilości form wsparcia w ramach projektu.
Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II
Uczestnicy projektu: uczniowie Salezjańskiego Publicznego Technikum.
Okres realizacji: 2016.01.01 – 2022.12.31.
Numer działania / poddziałania: 10.2.3.
Nazwa działania: Koordynacja kształcenia zawodowego uczniów.
Formy wsparcia: zajęcia on-line dla uczniów prowadzone przez AGH.
Wysokość budżetu: 87 214,29 zł
Kwota dotacji: 80 754,00 zł
Formy wsparcia dla uczniów:
1. zajęcia on-line dla 2 grup (1 w obszarze budownictwo – tu TD), 1 w obszarze mechaniczno – mechatronicznym – tu TPS i TMOS) – rekrutację przeprowadza szkoła
2. wycieczka uczniów na uczelnię 1 x w roku – dla uczniów uczestniczących w zajęciach on-line
3. warsztaty letnie na uczelni dla 15 uczniów, 5 dni w pierwszym tygodniu wakacji – niezależna rekrutacja dla wszystkich uczniów technikum
4. warsztaty weekendowe na uczelni dla 15 uczniów, 3 dni od piątku do niedzieli – niezależna rekrutacja dla wszystkich uczniów technikum
Uczniowie mogą brać udział w kilku formach wsparcia.
Partnerem szkoły jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Rozpoczęcie zajęć – październik 2019 roku.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie – kliknij.
Staże zawodowe w przedsiębiorstwach w Hiszpanii
Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego otrzymał Akredytację Erasmusa na lata 2021- 2027. W ramach Akredytacji szkoła otrzymuje dofinansowanie staży zagranicznych dla uczniów.
W tym roku 14 uczniów wyjeżdża do zaprzyjaźnionego hiszpańskiego miasta – Burgos aby odbyć praktyki w przedsiębiorstwach.
Naszych uczniów zapraszają: Citroen Rugauto, Ford Autocid Ctra, GJAutomotive Edificio Grupo Julian Ctra, Toyota Autofaber Ctra, Scania Body and Truck S.L. Ctra oraz Nicolas Correa
S.A.
Celem głównym projektu, jest poprawa jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.
Przed wyjazdem, uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach w ramach tzw. przygotowania kulturowego, pedagogicznego oraz językowego.
Staże zagraniczne w ramach Akredytacji Erasmus+ w latach 2021-2027 to bezpłatna oferta dodatkowa dla uczniów szkoły branżowej i technikum.
Nasi partnerzy:
- C.E.S. Salesianos Padre Aramburu , C/ Quintanar de la Sierra Nº 11, 09001 Burgos, Hiszpania
- Associazione CNOS-FAP Regione Piemonte, via Maria Ausiliatrice 32, 10152 Torino, Włochy
- Associazione CNOS-FAP Regione Emilia Romagna, via Jacopo della Quercia 1, 40128 Bologna, Włochy
Program: Erasmus+
Okres realizacji projektu: 2022.06.01-2023.08.31.
Uczestnicy projektu w 2023r.: uczniowie Salezjańskiego Publicznego Technikum
Formy wsparcia w 2023r.: staże zawodowe w Hiszpanii dla uczniów technikum.
Wysokość budżetu: 48 186,00 EUR
Kwota dotacji: 48 186,00 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 48 186,00 EUR