W dniu 31.10.2019 wolontariusze zaangażowani w prace w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau, w tym uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w poruszającej wycieczce, której celem była wieś Markowa.
Pierwszym przystankiem naszej podróży był Łańcut i spacer w okolicach zamku. Następnie dotarliśmy do głównego celu naszego wyjazdu – wsi Markowa, gdzie znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Nasz pobyt zaczęliśmy od zapalenia zniczy pod pomnikiem rodziny Ulmów, która została brutalnie zamordowana za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.
Podczas zwiedzania Muzeum, mogliśmy lepiej poznać historię rodziny Ulmów oraz wielu innych polskich rodzin, które z narażeniem życia ukrywały swoich żydowskich sąsiadów. Poruszeni wzruszającymi i zarazem przerażającymi historiami, udaliśmy się
na pobliski cmentarz, aby zapalić kolejne znicze – tym razem już na grobie Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci.
Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem wsi Markowa. Nasi przewodnicy przekazali nam wiele cennych informacji na temat historii tego miejsca i ludzi, którzy związali z nim swój los.
Powrót do Oświęcimia upłynął nam w atmosferze zadumy i refleksji nad ludzkim losem. Uczniowie naszej szkoły przyznali, że ten wyjazd był dla nich dużym przeżyciem,
a doświadczenie nabyte podczas wyjazdu niewątpliwie zmotywowało ich do jeszcze większego zaangażowania się w wolontariat.

Tekst: Julia Cabak i Weronika Cichy klasa 2Lc