Tak można skwitować miejsce letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, którzy w dniach 23-31 lipca 2021 roku udali się w nieznane. Tegorocznym celem była Chomiąża Szlachecka – niewielka, aczkolwiek malowniczo położona miejscowość k. Gniezna. Wszystko byłoby do „bani” gdyby nie jezioro z piaszczystą plażą dosłownie 30 m od budynku i niepowtarzalny klimat radości, zabawy, modlitwy i ciekawych form spędzania czasu. Zasięgu i Wi Fi -można powiedzieć- nie było, a do najbliższego sklepu 7 km. Wyszło na dobre…

W tym miejscu należy docenić dar pięknej słonecznej pogody. Dzięki temu każdy z uczestników wyjazdu mógł zaczerpnąć świeżego powietrza i sporej dawki ruchu podczas porannej rozgrzewki, zawodów sportowych, spacerów oraz kąpieli w jeziorze pod okiem przesympatycznego ratownika.

Udało się sięgnąć do ciekawych zajęć pod okiem Pani Henryki-niegdyś nauczyciela w jednej ze szkół, a dziś prowadzącej warsztaty połączone z poznawaniem przyrody i dawnych regionalnych zwyczajów. Efektem zajęć pt. „od ziarenka do bochenka” było upieczenie własnej bułeczki, wyrób prawdziwego masła i oczywiście degustacja. Innym razem ciekawymi okazały się zajęcia „z  gliną”. Chętnych nie brakowało, by ulepić zwierzątko czy przedmiot codziennego użytku. W przedostatni dzień pobytu wybraliśmy się na kilkugodzinną wędrówkę poznając drzewa, krzewy i mieszkańców lasu czyli dzikie zwierzęta. To zaś pod okiem leśniczego, który faktycznie znał się na rzeczy.

Udało nam się dwukrotnie udać do miasta. W Gnieźnie celem wizyty było m.in. Muzeum początków Państwa Polskiego oraz Katedra, natomiast w Toruniu „Muzeum Piernika” oraz Planetarium gdzie zobaczyliśmy seans pt. „Wirująca ziemia”.

A zresztą słowa tego nie oddadzą…, zobaczcie sami…, zdjęcia mówią same za siebie…

Wielkie dzięki za wyjazd 39 uczestnikom oraz opiekunom. Do następnego…

 

Tekst: ks. Marian Gruszczyk SDB

Foto: br. Wojciech Zięcina SDB

« z 4 »