W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć już po raz szesnasty w Małopolskim Festiwalu „Jackowe Granie”, który już od 10 lat towarzyszy obchodom Patrona Miasta Oświęcim św. Jana Bosko.

Festiwal trwał od 15 do 17 sierpnia. Nie brakowało atrakcji. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała miejsce Rodzinna Gra Miejska. Drużyny mogły wcielić się w prawdziwych piratów, którzy pokonywali wszelakie wyzwania. Od szukania kamieni po robienie własnych papużek. Uczestnicy zbierając kawałki mapy, ostatecznie mogli zdobyć skarb, lecz na zakończenie i tak wszyscy dostali wspaniałe nagrody.

W tym samym czasie odbył się Bieg Patronalny „Biegać jest Bosko” zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Każdy, kto dobiegł do mety został zwycięzcą, jednak nie zabrakło wyróżnienia najlepszych i najszybszych biegaczy, którym zostały wręczone atrakcyjne nagrody.
W międzyczasie mogliśmy się poczęstować pysznym bigosem i aromatyczną grochówką.

Na zakończenie dnia Stowarzyszenie Meloarte zapewniło nam wspaniałą ucztę muzyczną, na której królowały utwory zespołu ABBA i QUEEN, ale również specjalne aranżacje (m.in. Tango), które z niesamowitym instrumentalem i głosami solistów stworzyły nieziemską atmosferę. Po utworze bisowym ks. Łukasz Krysmalski powiedział słówko, które ukazało nam wzór, jakim jest nasz patron św. Jan Bosko.

Jednak to nie był koniec świętowania. Następnego dnia we środę już o godzinie 15:30 czekała na nas niespodzianka, którą była loteria fantowa ze wspaniałymi nagrodami. Z kolei o 18 odbyła się uroczysta msza święta z okazji 208 rocznicy urodzi księdza Bosko, 125-lecia salezjanów w Oświęcimiu oraz 10-tej rocznicy ustanowienia św. Jana Bosko patronem Miasta Oświęcim. Liturgii przewodniczył Inspektor salezjańskiej Inspektorii krakowskiej ksiądz Marcin Kaznowski SDB, a homilię wygłosił ksiądz Dariusz Bartocha SDB. Po zakończenie mszy na placu św. Jacka miał miejsce poczęstunek oraz uroczyste podziękowanie wszystkim darczyńcom i sponsorom. Całość uświetniła Salezjańska Orkiestra Młodzieżowa.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Kiwi”, który porwał publiczność do wspólnego tańca, klaskania i tańczenia zarówno znanymi kawałkami jak i autorskim repertuarem. Dzień zakończyliśmy modlitwą i słówkiem księdza Inspektora.

Ostatni dzień Festiwalu rozpoczęło spotkanie Dyrektorów i odpowiedzialnych za wszystkie placówki salezjańskie w naszej -krakowskiej- inspektorii pod wezwaniem św. Jacka. Potem odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji uroczystości Patrona Inspektorii. Podczas Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za całą Rodzinę Salezjańską, ale również za salezjanów, którzy w tym roku obchodzą jubileusze kapłaństwa i ślubów zakonnych. Byli to m.in. ks. Aleksander Karkoszka SDB, obchodzący jubileusz 65 lat święceń kapłańskich oraz ks. Mirosław Płonka SDB, który obchodził 25 rocznicę ślubów zakonnych. Ponadto oficjalnie pożegnaliśmy misjonarza z naszej inspektorii, ks. Michała Cebulskiego SDB, którego Ks. Generał posłał na misje, na Litwę.

Dziękujemy wszystkim za te 3 piękne dni naszego festiwalu i zapraszamy za rok. Do zobaczenia!

Paulina Czarnik                                                                                                                                                                                                              Foto: Zuzanna Bratek ssw, Paweł Bróż sdb, Małgorzata Latawiec, Marta Pająk bws, Łukasz Wójcik sdb

« z 5 »